«Հրապարակ» օրաթերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 12-ին կմեկնարկի ութերորդ գումարման խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանը։ Ամիսներ շարունակ խորհրդարանի աշխատանքը բոյկոտող ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը չի հստակեցնում՝ աշնանային նստաշրջանին մասնակցելո՞ւ են, թե՝ ոչ: Տեղեկություններ շրջանառվեցին, որ դաշինքում ստորագրահավաք են նախաձեռնել: Դաշինքի ամբողջ ցուցակը` մինչեւ վերջին մարդն ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացնելու եւ ֆրակցիայի պատգամավորները վայր կդնեն մանդատները։ Սա արվում է, որպեսզի դավաճաններ չհայտնվեն եւ մանդատը վերցնելով իշխանությունների կողմը չանցնեն: Սակայն դաշինքից այս տեղեկությունները չեն մեկնաբանում։
Ցուցակը կազմված է 153 անունից եւ այդքան մարդու համաձայնությունը` մանդատը չվերցնելու հետ կապված, ստանալը դյուրին բան չէ: Բացի այդ` օգսոստոսի 2-ից լրացել է վարչապետի անձեռնմխելիության մեկ տարին, եւ խորհրդարանը կարող է անվստահության գործընթաց սկսել Փաշինյանի դեմ: Սակայն երկու կողմերի մեր աղբյուրներն ասում են, որ ընդդիմության ու իշխանության միջեւ վերջին ամիսներին այն կարգի անջրպետ է առաջացել, որ գաղտնի բանակցությունները` անվստահության գործընթաց սկսելու հարցով, ֆանտաստիկայի ժանրից են։ Իսկ ընդդիմությունը միայնակ չունի բավարար ձայներ, որ այդ գործընթացը հաջողությամբ իրականացնի»։

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: The fall session of the parliament of the eighth convocation will start on September 12.
The opposition "Armenia" Faction, which has been boycotting the work of the parliament for months, does not specify whether or not they will attend the fall session. Information was circulated that a signature campaign was launched within the [opposition “Armenia”] bloc. The entire [election] list of the bloc (...) will submit a petition for self-recusal and the MPs of the faction will give up [their parliamentary] mandates. This is done so that traitors do not appear and side with the authorities by taking the mandate. However, the bloc does not comment on this information.
The [aforesaid] list consists of 153 names, and it is not an easy thing to get the consent of so many people in connection with not taking the mandate. In addition, the one year of the prime minister's immunity has passed since August 2, and the parliament can start a process of no confidence against [PM Nikol] Pashinyan. However, our sources from both sides say that in recent months, such a gap has emerged between the opposition and the authorities that secret negotiations on the matter of starting a no-confidence process are from the genre of fantasy. And the [parliamentary] opposition alone does not have enough votes to successfully implement that process.