Եվրոգոտում ռեցեսիայի ռիսկը հասել է 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, քանի որ էներգիայի պակասը սպառնում է էլ ավելի խթանել առանց այդ էլ ռեկորդային գնաճը, կարծում են Bloomberg-ի կողմից հարցված տնտեսագետները:
Արտադրության ծավալների կրճատման հավանականությունը երկու եռամսյակ անընդմեջ աճել է մինչեւ 60 տոկոս՝ նախորդ հարցման 45 տոկոսից եւ ուկրաինական պատերազմից առաջ 20 տոկոսից: Գերմանիան՝ ԵՄ խոշորագույն տնտեսությունը, արդեն այս եռամսյակում կընկնի ստագնացիայի մեջ:
Այժմ սպասվում է, որ 2022 թվականին գնաճը կկազմի միջինը գրեթե 8 տոկոս, ինչը մոտ չորս անգամ գերազանցում է Եվրոպական կենտրոնական բանկի նպատակային ցուցանիշը, իսկ հաջորդ տարի՝ 4 տոկոս: Սակայն հարցվածները դեռեւս կարծում են, որ մինչեւ 2024 թվականը այն կդանդաղի մինչեւ թիրախային 2 տոկոս:
Տնտեսագետներն ակնկալում են, որ ԵԿԲ-ն սեպտեմբերին կես կետով կբարձրացնի տոկոսադրույքները։ Դա կհանգեցնի նրան, որ տարեվերջին ավանդների տոկոսադրույքը կկազմի 1 տոկոս, իսկ հաջորդ տարվա մարտին սպասվում է քառորդ կետով աճ։

The risk of recession in the eurozone has reached its highest level since November 2020, as energy shortages threaten to further boost already record inflation, according to economists surveyed by Bloomberg.
The likelihood of output cuts for two straight quarters rose to 60 percent from 45 percent in the previous survey and from 20 percent before the war in Ukraine. Germany, the EU's largest economy, will plunge into stagnation as early as this quarter.
Inflation is now expected to average nearly 8% in 2022, about four times the European Central Bank's target, and 4% next year. However, respondents still believe it will slow to the 2% target by 2024.
Economists expect the ECB to raise interest rates by half a point in September. This will bring the deposit rate to 1% by the end of the year and is expected to rise by a quarter point next March.