Տեղի պաշտոնյաների, ճյուղի փորձագետների եւ վերլուծաբանների խոսքով՝ այս տարի տուրիզմը Հունաստանում ռեկորդային բարձր եկամուտներ կբերի՝ գերազանցելով մինչեւ համավարակը եղած մակարդակը։
«2022-ը զարմանալի էր հունական տուրիզմի համար... Ես ուրախությամբ ասում եմ, որ ինչպես բրենդային, այնպես էլ այլընտրանքային ուղղություններն ինչպես կղզիներում, այնպես էլ մայրցամաքում, այս տարի լիքն են եղել ճամփորդողներով եւ զբոսաշրջիկներով, եւ այս տարի մենք մտադիր ենք գերազանցել 2019թ. ցուցանիշները, որոնք մինչ այժմ ռեկորդային էին տուրիզմի ոլորտում»,- ասել է տուրիզմի նախարար Վասիլիս Կիկիլիասը «Սինհուա» գործակալության հարցազրույցում։
2019թ. Հունաստանը գրանցել էր 32 մլն այցելություն եւ մոտ 18 մլրդ եվրո եկամուտ տուրիզմից, վկայում են Հունաստանի բանկի տվյալները։
Ընթացիկ տարվա տվյալները վկայում են, որ միտումը վերադառնում է։ Տուրիզմի եկամուտները 2022թ. հունիսին 224,5 տոկոսով եւ 329,3 տոկոսով հունվար-հունիսին ավելի բարձր են եղել, քան 2021թ. նույն ժամանակամիջոցում, նշել է Հունաստանի բանկը։
2019թ. համեմատ եկամուտները 2022թ. հունիսին ավելացել են 2,3 տոկոսով։
Alpha Bank-ի վերջերս իրականացրած վերլուծության համաձայն՝ Հունաստանի եկամուտները տուրիզմից այս տարի կհասնեն 20 մլրդ եվրոյի՝ համավարակի ժամանակ հյուրանոցների փակվելուց հետո զբոսաշրջային աշխուժության շնորհիվ, ինչը զգալի խթան կհանդիսանա ՀՆԱ-ի համար։
«Տուրիզմի համար երկու շատ ծանր տարիներից հետո այս տարի տեղի ունեցավ չափազանց դրական վերելք, որը շատ է օգնում մեզ եւ Հունաստանի տնտեսությանը։ Որպես սեկտոր՝ մենք սովորաբար կազմում ենք ՀՆԱ-ի 25 տոկոսը, սա բավական մեծ թիվ է ազգային տնտեսության համար»,- «Սինհուայի» հարցազրույցում ասել է Հյուրանոցների հունական պալատի նախագահ Ալեքսանդրոս Վասիլիկոսը։

Tourism in Greece will generate record high revenues this year, surpassing pre-pandemic levels, according to local officials, industry experts and analysts.
"2022 has been an amazing year for Greek tourism ... I'm very happy to say that both branded and alternative destinations, both on islands and the mainland, were full of travelers and tourists this year, and we are set to surpass this year the numbers recorded in 2019, which has so far been a record year in tourism," Tourism Minister Vassilis Kikilias told Xinhua.
In 2019, Greece recorded 32 million arrivals and about 18 billion euros in tourism revenue, according to the Bank of Greece.
This year's figures show a strong return. Tourism revenues were 224.5 percent higher in June and 329.3 percent higher in January-June 2022 than in the corresponding periods of 2021, according to the latest Bank of Greece statement.
Compared to 2019, June 2022 revenues were up 2.3 percent.
According to a recent Alpha Bank analysis, Greek tourism revenues will reach 20 billion euros this year thanks to a tourism frenzy after hotel closures during the pandemic, which will give a significant boost to GDP.
"After two very difficult years for tourism, we had an extremely positive rebound this year that helps us a lot and helps the Greek economy a lot. As a sector we usually account for 25 percent of the GDP, this is a very big number for a national economy," Alexandros Vassilikos, president of the Hellenic Chamber of Hotels (HCH), told Xinhua on Friday.