Ռուսաստանից եկող դրամական հոսքերի շնորհիվ գրանցված փուչիկ տնտեսական աճը չի կասեցրել պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի արժեզրկումը, մասնավորապես՝ եթե 2022 թվականի մայիսի 31-ի դրությամբ պահպանողական ֆոնդը տարեսկզբի համեմատ նվազել էր 9,3 տոկոսով, ապա 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ ֆոնդերի գումարները նվազել են 10,11 տոկոսով։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը:
Նա նաեւ հավելել է. «Ի դեպ կուտակային միջոցների 98 տոկոսը ներդված է պահպանողական ֆոնդերում, այնուամենայնիվ, կայուն եկամտային և հավասարակշռված ֆոնդերի գումարները նույնպես շարունակում են նվազել։
Կուտակային ֆոնդերի նվազումը հիմնականում պայմանավորված է դրամի արժևորմամբ, Հայաստանի Հանրապետության կողմից թողարկված դրամային և դոլարային պարտատոմսերի շարունակվող արժեզրկմամբ և այլն։
Փաստացի ստացվում է, որ նույնիսկ երկնիշ տնտեսական աճի պարագայում շարքային քաղաքացիների կողմից կուտակված միջոցները շարունակվում են նվազել։ Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը բարձր ռիսկայնություն ունի և որևէ երաշխիք չկա կուտակած միջոցների ամբողջական վերադարձման մասով, հետևաբար, օր առաջ պետք է հրաժարվել այս համակարգից՝ քննարկելով և ներդնելով պետական երաշխիքներով նոր կենսաթոշակային համակարգ»։

Экономический рост, зафиксированный за счет денежных потоков из России, не приостановил девальвацию обязательных накопительных пенсионных фондов, в частности, если, по состоянию на 31 мая 2022 года, консервативный фонд уменьшился на 9,3% в сравнении с началом года, то на 30 сентября 2022 года его суммы уменьшились на 10,11%. Об этом написал на своей странице в «Facebook» ответственный офиса экономических исследований Бюро АРФ Дашнакцутюн Сурен Парсян.
«Кстати, 98% накопленных средств вложены в консервативные фонды, однако суммы стабильных доходных и сбалансированных фондов также продолжают уменьшаться.
Сокращение накопительных фондов в основном вызвано ревальвацией драма, продолжающейся девальвацией драмовых и долларовых облигаций, выпущенных Республикой Армения, и так далее.
Фактически получается, что даже в случае двузначного экономического роста средства, накопленные рядовыми гражданами, продолжают уменьшаться. Обязательная накопительная пенсионная система является высокорискованной, и нет никаких гарантий по части полного возврата накопленных средств, поэтому днем ранее нужно отказаться от этой системы, обсудив и внедрив новую пенсионную систему с государственными гарантиями».