ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային եռօրյա այցով Կատարի Պետությունում է:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմին:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել ալ-Ղանիմին հրավերի եւ ջերմ հյուրընկալության համար:
Կողմերն արձանագրել են հայ-կատարական միջպետական, մասնավորապես, միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Արաբական աշխարհի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է:
Անդրադառնալով խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությանը` կողմերը փաստել են այդ հարցում պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերն ու աշխատանքը:
Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է ներկայացրել հետպատերազմյան իրավիճակից եւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ Ադրբեջանի նկրտումներից:
«Համոզված եմ` հայ-կատարական փոխհամագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ ես` որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ աջակցելու Հայաստան-Կատար փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը` ի շահ մեր եղբայր ժողովուրդների»,- հավելել է նա: Կատարցի գործընկերն անդրադարձել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությանը:
Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության շուրջ: Արաբ գործընկերն անդրադարձել է աշխարհում տեղի ունեցող տարաբնույթ պատերազմներին` նշելով, որ իրենց համար անընդունելի են կրոնական եւ ռասայական խտրականության, ագրեսիայի հիմքով մղվող պատերազմները: Կողմերն արձանագրել են, որ դրանց դեմ պայքարում խորհրդարանները մեծ անելիք ունեն:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են Հայաստան-Կատար բարեկամական խմբի ղեկավար Վահագն Ալեքսանյանը, բարեկամական խմբի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը, Տրդատ Սարգսյանը եւ Թագուհի Թովմասյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan is on a three-day working visit in the State of Qatar. On January 24, the President of the Shura Council (Al-Shura of Majlis) Hassan bin Abdulla Al-Ghanim received the delegation led by the RA NA President, the press service of the National Assembly reports about it.
Alen Simonyan thanked Al-Ghanim for the invitation and warm hospitality.
The sides recorded the necessity of the programmes to be implemented in the development of the Armenia-Qatar inter-state, particularly inter-parliamentary cooperation.
The RA NA President noted that the development of multifaceted relationship with the Arab world is one of the primary directions of foreign policy of Armenia.
Regarding the importance of parliamentary diplomacy, the sides documented the role and work of the Parliamentary Friendship Groups in that issue.
Alen Simonyan presented details about the post-war situation and the ambitions of Azerbaijan towards the territorial integrity of Armenia.
“I am sure that the Armenia-Qatar cooperation has great potential for development and me, as the President of the RA National Assembly is ready to support the development of Armenia-Qatar mutually beneficial collaboration for the benefit of our brotherly peoples,” he added. The Qatar colleague referred to the necessity of establishing peace in the region.
Ideas were exchanged on the economic cooperation. The Arab colleague touched upon the various wars going on in the world, noting that the wars being fought on the basis of religious and racist discrimination, aggression are unacceptable for them. The sides mentioned that the parliaments have a lot to do in the fight against them.
Alen Simonyan invited his colleague to Armenia on an official visit.
The Head of Armenia-Qatar Friendship Group Vahagn Aleksanyan, the members of the Friendship Group Hasmik Hakobyan, Trdat Sargsyan and Taguhi Tovmasyan, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the RA Minister of Health Anahit Avanesyan are in the delegation led by the RA NA President.