Զինվորական մի խումբ պաշտոնյաներ անաղմուկ դրդում են Պենտագոնին հավանություն տալ F-16 կործանիչներ Ուկրաինա ուղարկելուն, հայտնում է Politico-ն՝ հղում տալով իր աղբյուրներին։
Քանի որ Ուկրաինան պատրաստվում է նոր հարձակում սկսել գարնանը, ՊՆ-ի ներսում մարտական ինքնաթիռների արշավը թափ է հավաքում, ըստ պաշտպանության նախարարության խոսնակի եւ երկու այլ մասնակիցների:
«Չեմ կարծում, որ մենք դեմ ենք դրան», - ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ անդրադառնալով F-16 կործանիչներին: Նա ընդգծել է, որ վերջնական որոշում դեռեւս կայացված չէ։ Այնուամենայնիվ, Ուկրաինան դեռեւս պետք է հայտարարի, որ կործանիչներն իր առաջնահերթությունն են, ընդգծել է նա՝ նշելով, որ Պենտագոնը կենտրոնացած է Կիեւին ուղղակիորեն կռվելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ուղարկելու վրա։
Ուկրաինացի բարձրաստիճան պաշտոնյան շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Ուկրաինան եւ նրա արեւմտյան դաշնակիցները բանակցություններ են վարում ինչպես հեռահար հրթիռների, այնպես էլ ռազմական ինքնաթիռների հնարավոր արագ առաքման շուրջ: Ուկրաինայի կառավարության խորհրդականներից մեկն ասել է, որ հարցը բարձրացվել է Վաշինգտոնում, սակայն դեռեւս «ոչ մի լուրջ բան» չի քննարկվել: Երրորդ աղբյուրն ասել է, որ սեփական ինքնաթիռը մատակարերելու եւ այլ երկրներից F-16-ների վերաարտահանումը հաստատելու գործընթացը ԱՄՆ-ում կարող է «շաբաթներ» տեւել:
Սպիտակ տան խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանել այս պատմությունը, սակայն մատնանշել Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Ջոն Ֆայների խոսքերը, ով ասել է, որ կործանիչների մասին քննարների ժամանակ ԱՄՆ-ն «շատ զգույշ» կլինի Կիեւի եւ նրա դաշնակիցների հետ։
Նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ը որոշի F-16-ներ չուղարկել, ապա այլ արեւմտյան երկրները պետք է մատակարարեն ամերիկյան արտադրության կործանիչներ: Օրինակ, Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հոքստրան անցյալ շաբաթ երկրի խորհրդարանին ասել է, որ իր կաբինետը կքննարկի F-16-երի մատակարարումները, եթե Կիեւը խնդրի դրանք: Սակայն ԱՄՆ-ը պետք է հաստատի վերոնշյալ փոխանցումը։
Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոստովանում են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Ուկրաինային նոր ինքնաթիռներ են պետք։ Սակայն առայժմ ոմանք պնդում են, որ Ուկրաինան ավելի շատ կարիք ունի ավելի ավանդական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ինչպիսիք են Patriots-ը եւ NASAM-ը, որոնք մատակարարվում են ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների կողմից, քանի որ ինքնաթիռների մատակարարումը կարող է ամիսներ տեւել:
«Ուկրաինա F-16 կործանիչներ ուղարկելը այժմ չի լուծում թեւավոր հրթիռների կամ անօդաչու թռչող սարքերի խնդիրը», - ասել է պաշտպանության բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Ուկրաինան պահանջում է, որպեսզի ԱՄՆ-ն այժմ սկսի ուսուցումը, մինչ նախագահ Ջո Բայդենը կհաստատի ինքնաթիռների մատակարարումը, ասել է ուկրաինացի պաշտոնյան: Սակայն Պենտագոնը շահագրգռված չէ այդ առաջարկով, ասել են ամերիկացի պաշտոնյաները: Ավելի ցածր մակարդակներում քննարկվող այլընտրանքներից մեկը ուկրաինացի օդաչուներին ուսուցողական ինքնաթիռներում կործանիչների ներածական մարտավարությանը ծանոթացնելն է։
Ուկրաինան նաեւ քննարկել է, ուսուցման նպատակով, ԱՄՆ-ի մասնավոր ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու հարցը, ըստ խնդրին ծանոթ աղբյուրի:
Պաշտոնյաները նշում են, որ F-16-ներն առաջին անգամ կառուցվել են 1980-ականներին, եւ օդային ուժերն արդեն ապամոնտաժում են դրանց մի մասը: Ըստ նրանց՝ Ուկրաինային գաղտագողի ամերիկյան F-22 կամ F-35 ուղարկելը կդիտվի որպես սրացում, մինչդեռ F-16 ուղարկելու դեպքում իրավիճակը չի սրվի։
«Եկեք խոստովանենք, որ F-16-ի համար միջուկային պատերազմ չի լինի», - ասել է պաշտպանության նախարարության խոսնակը: Եվրոպացի պաշտոնյաներից մեկը համաձայնել է՝ ասելով, որ F-16-ները «չի կարելի համարել էսկալացիայի պատճառ»: «Դա պարզապես սովորական սպառազինությունների փաթեթի մի մասն է», - ասել է աղբյուրը:
Այնուամենայնիվ, F-16-ները բարդ համակարգեր են, որոնք նաեւ պահանջում են հսկայական ենթակառուցվածք եւ բարձր պատրաստվածություն ունեցող անձնակազմ՝ շահագործման եւ պահպանման համար: Ուկրաինացի տեխնիկական սպասարկման մասնագետների վերապատրաստումը հավանաբար ավելի երկար կտեւի, քան օդաչուներինը։

A group of military officials are quietly pushing the Pentagon to approve sending F-16 fighter jets to Ukraine, Politico reported, citing sources.
According to a Defense Department spokesman and two other panelists, as Ukraine prepares to launch a new offensive in the spring, the campaign within the Defense Department for the fighter jets is gaining momentum.
Ukraine has yet to declare that fighter jets are its top priority, he noted, noting that the Pentagon is focused on sending Kyiv the assets it needs to fight directly.
A senior Ukrainian official said Saturday that Ukraine and its Western allies are holding accelerated talks about the possible shipment of both long-range missiles and military aircraft. One Ukrainian government adviser said the issue has been raised in Washington, but nothing too serious has been discussed yet. A third source said it could take weeks for the U.S. to decide whether to supply its own aircraft and approve the re-export of F-16s from other countries.
A White House spokesman declined to comment on the story, but pointed to remarks by Deputy National Security Adviser John Feiner, who said the U.S. would be very careful to discuss fighter jets with Kyiv and its allies.
Even if the U.S. decides not to send F-16s to the air force, other Western countries have U.S.-made fighters they could supply. For example,Dutch Foreign Minister Wopke Hoekstra told the country's parliament last week that his cabinet would consider supplying F-16s if Kiev requested them. But the U.S. must approve the transfer.
Senior Pentagon officials acknowledge that Ukraine needs the new planes in the long term. But for now, some argue that Ukraine needs more traditional air defense equipment, such as Patriots and NASAMs, supplied by the U.S. and other countries, because it could take months to deliver the planes.
Sending Ukraine F-16s does not solve the problem of cruise missiles or drones right now, said a senior Defense Ministry official.
According to the Ukrainian official, Ukraine insists that the U.S. begin training its fighter pilots to fly the F-16s now, before President Joe Biden approves the delivery of the planes. But the Pentagon has no interest in the proposal, U.S. officials said. One alternative, discussed at lower levels, is to begin training Ukrainian pilots in introductory fighter tactics on the training planes.
Ukraine has also considered contracting with private companies in the United States to begin training pilots, according to a source familiar with the matter.
Officials note that the F-16s were first built in the 1980s, and the Air Force is already decommissioning some of the fleet. Sending Ukraine low-key U.S. F-22s or F-35s would be considered escalation, they said, but sending F-16s would not.
Nevertheless, the F-16s are complex systems that also require massive infrastructure and highly trained specialists to operate and maintain. Training Ukrainian maintenance specialists will probably take longer than training pilots.