Զինվորական մի խումբ պաշտոնյաներ անաղմուկ դրդում են Պենտագոնին հավանություն տալ F-16 կործանիչներ Ուկրաինա ուղարկելուն, հայտնում է Politico-ն՝ հղում տալով իր աղբյուրներին։
Քանի որ Ուկրաինան պատրաստվում է նոր հարձակում սկսել գարնանը, ՊՆ-ի ներսում մարտական ինքնաթիռների արշավը թափ է հավաքում, ըստ պաշտպանության նախարարության խոսնակի եւ երկու այլ մասնակիցների:
«Չեմ կարծում, որ մենք դեմ ենք դրան», - ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ անդրադառնալով F-16 կործանիչներին: Նա ընդգծել է, որ վերջնական որոշում դեռեւս կայացված չէ։ Այնուամենայնիվ, Ուկրաինան դեռեւս պետք է հայտարարի, որ կործանիչներն իր առաջնահերթությունն են, ընդգծել է նա՝ նշելով, որ Պենտագոնը կենտրոնացած է Կիեւին ուղղակիորեն կռվելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ուղարկելու վրա։
Ուկրաինացի բարձրաստիճան պաշտոնյան շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Ուկրաինան եւ նրա արեւմտյան դաշնակիցները բանակցություններ են վարում ինչպես հեռահար հրթիռների, այնպես էլ ռազմական ինքնաթիռների հնարավոր արագ առաքման շուրջ: Ուկրաինայի կառավարության խորհրդականներից մեկն ասել է, որ հարցը բարձրացվել է Վաշինգտոնում, սակայն դեռեւս «ոչ մի լուրջ բան» չի քննարկվել: Երրորդ աղբյուրն ասել է, որ սեփական ինքնաթիռը մատակարերելու եւ այլ երկրներից F-16-ների վերաարտահանումը հաստատելու գործընթացը ԱՄՆ-ում կարող է «շաբաթներ» տեւել:
Սպիտակ տան խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանել այս պատմությունը, սակայն մատնանշել Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Ջոն Ֆայների խոսքերը, ով ասել է, որ կործանիչների մասին քննարների ժամանակ ԱՄՆ-ն «շատ զգույշ» կլինի Կիեւի եւ նրա դաշնակիցների հետ։
Նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ը որոշի F-16-ներ չուղարկել, ապա այլ արեւմտյան երկրները պետք է մատակարարեն ամերիկյան արտադրության կործանիչներ: Օրինակ, Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հոքստրան անցյալ շաբաթ երկրի խորհրդարանին ասել է, որ իր կաբինետը կքննարկի F-16-երի մատակարարումները, եթե Կիեւը խնդրի դրանք: Սակայն ԱՄՆ-ը պետք է հաստատի վերոնշյալ փոխանցումը։
Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոստովանում են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Ուկրաինային նոր ինքնաթիռներ են պետք։ Սակայն առայժմ ոմանք պնդում են, որ Ուկրաինան ավելի շատ կարիք ունի ավելի ավանդական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ինչպիսիք են Patriots-ը եւ NASAM-ը, որոնք մատակարարվում են ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրների կողմից, քանի որ ինքնաթիռների մատակարարումը կարող է ամիսներ տեւել:
«Ուկրաինա F-16 կործանիչներ ուղարկելը այժմ չի լուծում թեւավոր հրթիռների կամ անօդաչու թռչող սարքերի խնդիրը», - ասել է պաշտպանության բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Ուկրաինան պահանջում է, որպեսզի ԱՄՆ-ն այժմ սկսի ուսուցումը, մինչ նախագահ Ջո Բայդենը կհաստատի ինքնաթիռների մատակարարումը, ասել է ուկրաինացի պաշտոնյան: Սակայն Պենտագոնը շահագրգռված չէ այդ առաջարկով, ասել են ամերիկացի պաշտոնյաները: Ավելի ցածր մակարդակներում քննարկվող այլընտրանքներից մեկը ուկրաինացի օդաչուներին ուսուցողական ինքնաթիռներում կործանիչների ներածական մարտավարությանը ծանոթացնելն է։
Ուկրաինան նաեւ քննարկել է, ուսուցման նպատակով, ԱՄՆ-ի մասնավոր ընկերությունների հետ պայմանագրեր կնքելու հարցը, ըստ խնդրին ծանոթ աղբյուրի:
Պաշտոնյաները նշում են, որ F-16-ներն առաջին անգամ կառուցվել են 1980-ականներին, եւ օդային ուժերն արդեն ապամոնտաժում են դրանց մի մասը: Ըստ նրանց՝ Ուկրաինային գաղտագողի ամերիկյան F-22 կամ F-35 ուղարկելը կդիտվի որպես սրացում, մինչդեռ F-16 ուղարկելու դեպքում իրավիճակը չի սրվի։
«Եկեք խոստովանենք, որ F-16-ի համար միջուկային պատերազմ չի լինի», - ասել է պաշտպանության նախարարության խոսնակը: Եվրոպացի պաշտոնյաներից մեկը համաձայնել է՝ ասելով, որ F-16-ները «չի կարելի համարել էսկալացիայի պատճառ»: «Դա պարզապես սովորական սպառազինությունների փաթեթի մի մասն է», - ասել է աղբյուրը:
Այնուամենայնիվ, F-16-ները բարդ համակարգեր են, որոնք նաեւ պահանջում են հսկայական ենթակառուցվածք եւ բարձր պատրաստվածություն ունեցող անձնակազմ՝ շահագործման եւ պահպանման համար: Ուկրաինացի տեխնիկական սպասարկման մասնագետների վերապատրաստումը հավանաբար ավելի երկար կտեւի, քան օդաչուներինը։

Группа военных чиновников незаметно подталкивает Пентагон к одобрению отправки истребителей F-16 в Украину, сообщает Politico со ссылкой на источники.
По словам представителя Минобороны и двух других участников дискуссии, в то время как Украина готовится начать новое наступление весной, кампания внутри министерства обороны по истребителям набирает обороты.
«Я не думаю, что мы против», — сказал высокопоставленный чиновник Министерства обороны США о F-16. Он подчеркнул, что окончательного решения еще не было. Однако Украине еще предстоит заявить, что истребители являются ее главным приоритетом, подчеркнул он, отметив, что Пентагон сосредоточен на отправке Киеву средств, необходимых для непосредственной борьбы.
Высокопоставленный украинский чиновник заявил в субботу, что Украина и ее западные союзники ведут «ускоренные» переговоры о возможной отправке как ракет большой дальности, так и военных самолетов. Один из советников украинского правительства заявил, что этот вопрос поднимался в Вашингтоне, но «ничего слишком серьезного» пока не обсуждалось. По словам третьего источника, что США могут потребоваться «недели», чтобы принять решение о поставках собственных самолетов и одобрить реэкспорт F-16 из других стран.
Представитель Белого дома отказался комментировать эту историю, но указал на замечания заместителя советника по национальной безопасности Джона Файнера, который сказал, что США будут «очень осторожно» обсуждать истребители с Киевом и его союзниками.
Даже если США решат не посылать ВВС F-16, у других западных стран есть истребители американского производства, которые они могли бы поставить. Например, министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хекстра на прошлой неделе заявил в парламенте страны, что его кабинет рассмотрит вопрос о поставках F-16, если Киев запросит их. Но США должны одобрить передачу.
Высокопоставленные чиновники Пентагона признают, что Украине нужны новые самолеты в долгосрочной перспективе. Но пока некоторые утверждают, что Украина больше нуждается в более традиционных средствах ПВО, таких как Patriots и NASAM, которые поставляют США и другие страны, потому что доставка самолетов может занять месяцы.
Отправка Украине F-16 «не решает проблему крылатых ракет или беспилотников прямо сейчас», — сказал высокопоставленный чиновник Минобороны.
По словам украинского чиновника, Украина настаивает на том, чтобы США начали обучение своих летчиков-истребителей полетам на F-16 сейчас, до того, как президент Джо Байден одобрит поставку самолетов. Но у Пентагона нет интереса к этому предложению, заявили официальные лица США. Одной из альтернатив, обсуждаемых на более низких уровнях, является начало обучения украинских пилотов вводной тактике истребителей на учебно-тренировочных самолетах.
Украина также рассматривала возможность заключения контрактов с частными компаниями в США, чтобы начать обучение пилотов, по словам одного из источников, знакомых с этим вопросом.
Официальные лица отмечают, что F-16 впервые были построены в 1980-х годах, а ВВС уже выводят часть флота из эксплуатации. По их словам, отправка Украине малозаметных американских F-22 или F-35 будет считаться эскалацией, а отправка F-16 - нет.
«Давайте посмотрим правде в глаза, ядерной войны из-за F-16 не будет», — сказал представитель Минобороны. Один европейский чиновник согласился с этим, заявив, что F-16 «не могут считаться причиной эскалации». «Это просто часть набора обычных вооружений», — сказал источник.
Тем не менее, F-16 — это сложные системы, для эксплуатации и обслуживания которых также требуется массивная инфраструктура и высококвалифицированные специалисты. Обучение украинских специалистов по техническому обслуживанию, вероятно, займет больше времени, чем обучение пилотов.