ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ հանդիպման ժամանակ Իսրայելի նկատմամբ պաղեստինյան դիրքորոշումը «հույսի նեղացող հորիզոն» է անվանել։
Բլինքենի խոսքով՝ նախ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն լարվածությունը թուլացնելու, բռնությանը վերջ դնելու, լարվածությունը նվազեցնելու եւ ապագայում ավելի դրական գործողությունների հիմքեր ստեղծելու համար:
«Սրանք անհրաժեշտ առաջին քայլերն են, բայց դրանք նույնպես բավարար չեն։ Կարեւոր է նաեւ շարունակել ձգտել ոչ միայն նվազեցնել բռնությունը, այլ նաեւ ապահովել, որ իսրայելցիներն ու պաղեստինցիները ի վերջո օգտվեն նույն իրավունքներից եւ հնարավորություններից: Այն, ինչ մենք հիմա տեսնում ենք պաղեստինյան կողմից, հույսի նեղացող հորիզոն է, ոչ թե ընդարձակվող, եւ սա նույնպես, մեր կարծիքով, պետք է փոխվի: Ես գնահատում եմ նաեւ, պարոն նախագահ, ձեր հետեւողական եւ վճռական դիրքորոշումն ահաբեկչության դեմ պայքարում»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ Միացյալ Նահանգները աշխատում է ամրապնդել իր հարաբերությունները Պաղեստինի ժողովրդի հետ՝ օրինակ բերելով UNRWA-ի (Պաղեստինյան փախստականների օգնության եւ աշխատանքների կազմակերպման մերձավորարեւելյան գործակալություն - խմբ.) շրջանակներում տրամադրված աջակցությունը։
Գործակալության գործունեության շրջանակում ԱՄՆ-ը մոտ 890 միլիոն դոլար է տրամադրել պաղեստինցիներին ամեն ինչի համար՝ սննդից եւ պատվաստանյութերից մինչեւ փախստականներին աջակցություն, կրթություն եւ այլ ոլորտներ, ասել է Բլինքենը:
«Եվ այսօր կարող եմ հայտարարել, որ եւս 50 միլիոն դոլար կտրամադրենք UNRWA-ին։ Հուլիսին նախագահ Բայդենն իր այցի ժամանակ եւս 100 միլիոն դոլար է տվել Արեւելյան Երուսաղեմի հիվանդանոցային ցանցին։ Մենք նաեւ համաձայնության ենք հասել պաղեստինցիներին 4G կապով ապահովելու վերաբերյալ, եւ մենք աշխատում ենք դրա իրականացման վրա։
Նախագահը նաեւ նշանակել է Հադի Ամրին, որն այսօր մեզ հետ է, որպես Պաղեստինի հարցերով մեր առաջին ներկայացուցիչ։ Եվ միեւնույն ժամանակ մենք կշարունակենք աշխատանքը Երուսաղեմում մեր հյուպատոսության վերաբացման ուղղությամբ»,- ասել է նա։
«Այս բոլոր քայլերը վերականգնելու երկարաժամկետ ձգտումների մի մասն են, բայց ոչ միայն մեր հարաբերությունները վերականգնելու, այլ վերակառուցելու, ինչպես ասացի, պաղեստինյան ժողովրդի եւ Պաղեստինի վարչակազմի հետ: Եվ դա մեզ հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ աշխատել նպատակին հասնելու համար, որ պաղեստինցիներն ու իսրայելցիները իրենց կյանքում հավասար չափով օգտվեն ժողովրդավարությունից, հնարավորություններից եւ արժանապատվությունից: Մենք կարծում ենք, որ դրան կարելի է հասնել երկու պետությունների ստեղծման միջոցով։ Նախագահ Բայդենը հավատարիմ է մնում այս նպատակին»,- հավելել է Էնթոնի Բլինքենը:

Госсекретарь США Энтони Блинкен в ходе встречи с президентом Палестины Махмудом Аббасом назвал позицию палестинцев по отношению к Израилю «сужающимся горизонтом надежды».
По словам Блинкена, в первую очередь необходимо предпринять шаги по деэскалации, прекращению насилия, снижению напряженности, а также попытаться создать основу для более позитивных действий в будущем.
«Это необходимые первые шаги, но их также недостаточно.  Также важно продолжать стремиться не только к снижению насилия, но и к тому, чтобы в конечном итоге израильтяне и палестинцы пользовались одинаковыми правами и возможностями.  То, что мы видим сейчас со стороны палестинцев, - это сужающийся горизонт надежды, а не расширяющийся, и это тоже, по нашему мнению, необходимо изменить.  Я также ценю, господин президент, Вашу последовательную и решительную позицию в борьбе с терроризмом», - заявил госсекретарь США.
Он также напомнил о том, что Соединенные Штаты работают над укреплением своих отношений с палестинским народом, приведя в качестве примера поддержку, предоставляемую в рамках  UNRWA  (Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ – ред.).
По словам Блинкена,  в рамках деятельности агентства США предоставили палестинцам около 890 миллионов долларов на все, начиная от продовольствия и вакцин и заканчивая поддержкой беженцев, образованием и другими сферами.
«И сегодня я могу объявить, что мы предоставим UNRWA еще 50 миллионов долларов.  Во время визита президента Байдена в июле он также выделил 100 миллионов долларов на сеть больниц Восточного Иерусалима.  Мы также достигли соглашения о предоставлении палестинцам связи 4G, и мы работаем над его реализацией.
Президент также назначил Хади Амра, который сегодня находится с нами, нашим первым представителем по делам Палестины.  И в то же время мы продолжим работу по возобновлению работы нашего консульства в Иерусалиме», - отметил он.
«Все эти шаги являются частью долгосрочного стремления восстановить, но не просто восстановить, а перестроить наши отношения, как я уже сказал, с палестинским народом и Палестинской администрацией.  И это позволит нам более эффективно работать над достижением цели, чтобы палестинцы и израильтяне пользовались равными мерами демократии, возможностями и достоинством в своей жизни.  Мы считаем, что этого можно достичь путем создания двух государств.  Президент Байден по-прежнему привержен этой цели», - добавил Энтони Блинкен.