ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը չորեքշաբթի վիզաների սահմանափակումներ է մտցրել «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների դեմ՝ կապված Աֆղանստանում կանանց հանդեպ խտրական քաղաքականության հետ։ Բլինքենի հայտարարությունը տարածել է պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
«Այսօր ես «Թալիբան» շարժման ներկայիս կամ նախկին որոշ անդամների, անվտանգության ապահովման ոչ պետական խմբերի անդամների եւ այլ անձանց համար, որոնք Աֆղանստանում պատասխանատվություն են կրում կանանց եւ աղջիկների դեմ բռնաճնշումների հարցում կամ հանցակից են դրանց՝ սահմանափակող քաղաքականության եւ բռնության միջոցով, լրացուցիչ վիզային սահմանափակումներ մտցնելու միջոցներ եմ ձեռնարկում»,- նշված է նրա հայտարարությունում։
ԱՄՆ կառավարությունը վճռականորեն դատապարտում է «Թալիբան» շարժման գործողությունները։ «ԱՄՆ-ն աջակցում է աֆղանստանցի ժողովրդին եւ հնարավոր ամեն բան կանի բոլոր աֆղանստանցիների իրավունքները եւ հիմնական ազատությունները հարգելու, այդ հարգանքը խրախուսելու եւ խորացնելու համար»,- ընդգծվել է փաստաթղթում։
2021թ. իշխանության գալով՝ թալիբները որոշ սահմանափակումներ են մտցրել, որոնք, ըստ նրանց, համապատասխանում են իսլամական արժեքներին։ Մասնավորապես, արմատականները հեռուստահաղորդավար կանանց պարտադրել են հիջաբ կրել, արգելել են դրամատիկական ֆիլմերի ցուցադրումն ու դերասան կանանց մասնակցությամբ հաղորդումները։

U.S. Secretary of State Antony Blinken on Wednesday imposed visa restrictions against Taliban) representatives linked to discriminatory policies against women in Afghanistan. A statement to this effect by Blinken was released by the State Department press office.
The U.S. government strongly condemns the actions of the Taliban. The U.S. supports the Afghan people and remains committed to doing everything possible to promote and deepen respect for the human rights and fundamental freedoms of all Afghans, including women and girls, the document stresses.
Since coming to power in 2021, the Taliban have imposed some restrictions that they believe are consistent with Islamic values. In particular, the radicals obliged women TV anchors to wear the hijab, prohibited the showing of dramatic films and programs with the participation of women actresses.