Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ Այաթոլլահ Սայիդ Ալի Խամենեին հավանություն է տվել Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ մեծ թվով իրանցի բանտարկյալների համաներում շնորհելու առաջարկին, հայտնում է Tasnim լրատվական գործակալությունը։
Այաթոլլահ Խամենեին կիրակի օրը, դատական ​​համակարգի ղեկավար Ղոլամ Հոսեյն Մոհսենի Էջեիի առաջարկով, ով խնդրել է առաջնորդին ներում շնորհել հատուկ պայմաններով բանտարկյալներին, համաձայնել է ներում շնորհել կամ մեղմել իրանցի դատապարտյալների պատիժը:
Համաներումը հայտարարվել է ի պատիվ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի, որը 1979 թվականի փետրվարի 11-ին տապալել է Փահվալիի դինաստիան։
Դատական ​​համակարգի ղեկավարն իր առաջարկության մեջ նշել է, որ Իրանում վերջերս տեղի ունեցած անկարգություններից հետո բանտարկված մի շարք դատապարտյալներ «խաբվել են եւ հանցագործություններ են կատարել թշնամու քարոզչական արշավի ազդեցության տակ»։ Գլխավոր դատախազը նշել է, որ այս բանտարկյալների մի զգալի մասը զղջացել է իր կատարած հանցագործությունների համար եւ «օտար թշնամիների եւ հակահեղափոխական ու հակաժողովրդական հոսանքների կողմից ստեղծած դավադրությունների բացահայտումից հետո» ներողություն խնդրել։
Դատապարտյալները, ովքեր ենթակա են համաներման, չպետք է մեղադրվեն կողմնակի անձանց համար լրտեսության, օտարերկրյա հետախուզական գործակալությունների հետ անմիջական կապերի, սպանության կամ դիտավորյալ մարմնական վնասվածք հասցնելու, ինչպես նաեւ պետական, ռազմական եւ հասարակական օբյեկտների հրկիզման կամ վանդալիզմի մեջ։
Սահմանադրության 110-րդ հոդվածը գործադիրի ղեկավարին իրավունք է տալիս ներում շնորհել կամ պատիժը մեղմել՝ դատական ​​իշխանության ղեկավարի առաջարկությամբ։
Այնուամենայնիվ, ներումը չի տարածվում որոշ կատեգորիաների դատապարտյալների վրա, ներառյալ նրանց, ովքեր դատապարտվել են զինված թմրամիջոցների մաքսանենգության, զենքի ապօրինի շրջանառության, առեւանգման, թթվային հարձակումների, բռնաբարության, զինված կողոպուտի, կաշառակերության, յուրացման, կեղծ փողերի, փողերի լվացման համար, տնտեսության խարխլման, ալկոհոլային խմիչքների մաքսանենգության եւ ապրանքների կազմակերպված մաքսանենգության համար։

Лидер Исламской революции аятолла Сайед Али Хаменеи одобрил предложение о предоставлении амнистии большому числу иранских заключенных по случаю 44-й годовщины победы Исламской революции, сообщает Tasnim.
Аятолла Хаменеи согласился в воскресенье помиловать или смягчить приговоры иранским осужденным по предложению главы судебной власти Голама Хоссейна Мохсени Эджеи, который просил лидера о помиловании заключенных с особыми условиями.
Амнистия была объявлена в честь 44-й годовщины победы Исламской революции, которая свергла династию Пахвали 11 февраля 1979 года.
В своем предложении глава судебной власти заявил, что ряд осужденных, заключенных в тюрьму после недавних беспорядков в Иране, «были обмануты и совершили правонарушения под влиянием вражеской пропагандистской кампании». Верховный судья отметил, что значительное число этих заключенных сожалеют о своих преступлениях и попросили прощения после «раскрытия заговоров, вынашиваемых иностранными врагами и антиреволюционными и антинародными течениями».
Осужденным, на которых распространяется амнистия, не должны предъявляться обвинения в шпионаже в пользу посторонних, прямых связях с иностранными спецслужбами, убийствах или умышленных телесных повреждениях, а также в вандализме или поджоге правительственных, военных и общественных объектов, а также не должны быть привлечены к иску, поданному частным истцом.
Статья 110 Конституции предоставляет Руководителю право помиловать или смягчить приговоры осужденным по рекомендации главы судебной власти.
При этом помилование не распространяется на определенные категории осужденных, включая тех, кто был осужден за участие в вооруженной контрабанде наркотиков, торговле оружием, похищении людей, нападениях с применением кислоты, изнасиловании, вооруженном ограблении, взяточничестве, растрате, подделке фальшивых денег, отмывании денег, подрыве экономики, контрабанде алкогольные напитки и организованная контрабанда товаров.