ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ասել է, որ դեռ չի որոշել ստորագրել օրինագիծը, որը պարտավորեցնում է ամերիկյան վարչակազմին գաղտնազերծել կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ բոլոր նյութերը:
Հանրապետական սենատոր Ջոշ Հոուլիի նախաձեռնությունը  հաստատվել է Կոնգրեսի երկու պալատների կողմից եւ պետք է ստորագրվի Բայդենի կողմից:
«Ես դեռ նման որոշում չեմ կայացրել»,-պատասխանել է նախագահը լրագրողների այն հարցին, թե կստորագրվի արդյոք օրինագիծը:
ԱՄՆ հատուկ ծառայություններն ասում են, որ միանշանակ կարծիքի չեն եկել կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ եւ քննարկում են երկու վարկած՝ չինական լաբորատորիայից արտահոսք կամ կենդանուց մարդուն վարակի փոխանցում։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը Սենատից հետո հավանություն է տվել օրինագծին, որը վարչակազմից պահանջում է գաղտնազերծել կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ բոլոր հետախուզական տվյալները:

President Joe Biden has said that he has not yet decided to sign the bill which obligates the US administration to declassify all materials on the origin of the coronavirus.
Republican Party Senator Josh Hawley's aforesaid bill has been passed by both chambers of the Congress and will have to be signed into law by Biden.
"I haven't made that decision yet," the US president told reporters when asked whether he will sign that bill.
The US special services say that they have not come to a clear opinion about the origin of the coronavirus and are considering two theories into the origin of the recent coronavirus pandemic: a leak from a Chinese laboratory, or the transmission of this infection from animals to persons.
It was reported earlier that after the Senate, the House of Representatives of the Congress also passed the bill which requires the US administration to declassify all intelligence data on the origin of the coronavirus.