Հռոմի պապի՝ Ուկրաինայի կարգավորման գծով նվիրակ, կարդինալ Մաթեո Ձուպին ստացել է Կրեմլի համաձայնությունը Մոսկվա այցելելու համար, ասել է Ռուսաստանի կաթոլիկ եպիսկոպոսների միաբանության ղեկավար, արքեպիսկոպոս Պաոլո Պեցին Corriere della Sera թերթի հարցազրույցում՝ նշելով, որ չգիտի, թե երբ կկայանա այդ այցը։
«Ինչպես (Վլադիմիր) Զելենսկու, այնպես էլ Կրեմլի կողմից վերջին ժամանակներս բավական բացասական հայտարարություններ եմ կարդացել հնարավոր միջնորդության վերաբերյալ։ Եվ նման իրավիճակում այն, որ Հռոմի պապի նվիրակը մեկնել է Ուկրաինա եւ «օկ» ստացել Կրեմլից Մոսկվա այցելելու համար, չնայած չգիտեմ երբ, սա նշան է, որը ինքնին չի կարելի թերագնահատել»,- ասել է նա հարցազրույցում։
Խոսելով կարդինալ Ձուպիի Կիեւ այցելության մասին, որի նպատակը Ուկրաինայի իշխանությունների՝ հակամարտության կարգավորման մասին դիրքորոշմանը ծանոթանալն էր, ռուս կաթոլիկների ղեկավարն ընդգծել է, որ իրեն «շատ կարեւոր է թվում այն, որ լսվի նաեւ Մոսկվայի առաջարկը»։
Արքեպիսկոպոս Պեցիի խոսքով՝ պապի նվիրակի Մոսկվա այցելությունը կկարողանա նաեւ «օժանդակել երկխոսության վերականգնմանը Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի եւ Համայն Ռուսիո եւ Մոսկվայի պատրիարք Կիրիլի միջեւ հանդիպման համար»։
«Ինչ վերաբերում է երկխոսությանը, ապա այստեղ իմ տպավորությունն  այնպիսին է, որ  երկու եկեղեցիների միջեւ սառեցում է տեղի ունեցել։ Զատկին ես եղել եմ պատրիարքի մոտ, եւ տպավորությունս այնպիսին էր, որ կան թերըմբռնման ինչ-որ նշաններ»,- նշել է նա։
Երեքշաբթի կարդինալ Ձուպին ավարտել է երկօրյա այցը Կիեւ՝ որպես պապի նվիրակ։ Վատիկանն այդ ուղեւորությունը բնութագրել է որպես «կարճ, բայց հագեցած»։ Մայր աթոռի հաղորդագրությունում նշվել է, որ Կիեւում կայացած բանակցությունների արդյունքները «կներկայացվեն Սուրբ հոր ուշադրությանը եւ, անկասկած, օգտակար կլինեն այն քայլերի գնահատման համար, որոնք անհրաժեշտ է շարունակել ինչպես հումանիտար մակարդակում, այնպես էլ  արդար եւ ամուր խաղաղության որոնումներում»։
Մայր աթոռը մայիսի 20-ին հայտարարել է, որ Ֆրանցիսկոս պապը հանձնարարել է կարդինալ Ձուպիին իրականացնել «առաքելություն, որը կնպաստի լարվածության թուլացմանն Ուկրաինայի հակամարտությունում, այն հույսով... որ դա կարող է խաղաղության տանող ճանապարհ բացել»։
Ավելի ուշ Վատիկանի պետական քարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինը պարզաբանել էր, որ Ձուպին Հռոմի պապի՝ Ուկրաինայում խաղաղության ուղիների որոնման գծով միակ նվիրակն է։ Նրա խոսքով՝ կարդինալի առաքելությունը պետք է լինի այն, որ «փորձի օգնել հնարավորինս մոտեցնելու կողմերին, ստեղծելու նախապայմաններ, որոշակի բարենպաստ մթնոլորտ» հակամարտության կարգավորման համար։ Պետքարտուղարը նաեւ նշել է, որ Ձուպիի զրուցակիցներն են լինելու Մոսկվան եւ Կիեւը, բայց այցելությունների ամսաթվերը չի նշել։
ՆԱՏՕ-ն օգտագործում է ստորջրյա անօդաչու սարքեր և արհեստական ​​բանականություն՝ փորձելով զսպել Ռուսաստանին
Դաշինքի տասնչորս երկրներ՝ Շվեդիայի հետ միասին, փորձարկում են ծովային անօդաչու սարքերը, սենսորները...
Պուտինը հանդիպել է Կադիրովի հետ
Պուտինը լավագույն բարեմաղթանքներն է փոխանցել ՌՕՈւ մարտիկներին, որոնք կռվում են առաջնագծում․․․
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը եւ Զելենսկին քննարկել են հակաօդային պաշտպանության ամրապնդման հարցը
Շափսը եւ Զելենսկին քննարկում են ունեցել...
Շոլցը դադարեցրել է Taurus թեւավոր հրթիռների մատակարարումն Ուկրաինա
Մեծ հեռահարության թեւավոր հրթիռների մատակարարումն Ուկրաինա Գերմանիայի կողմից դադարեցվել է...
Լեհաստան․ հացահատիկի ներկրման շուրջ Ուկրաինայի հետ բանակցություններն ընթանում են ամբողջ թափով
Կիեւի եւ Վարշավայի հարաբերությունները վատացել են այն բանից հետո, երբ Լեհաստանը Հունգարիայի եւ Սլովակիայի հետ ․․․

Папский посланник по урегулированию на Украине кардинал Маттео Дзуппи получил согласие Кремля на визит в Москву, заявил глава Конференции католических епископов России архиепископ Паоло Пецци в интервью газете Corriere della Sera, уточнив, что не знает, когда этот визит состоится.
«Как со стороны (Владимира) Зеленского, так и со стороны Кремля в последнее время я читал весьма негативные заявления о возможном посредничестве. И в такой застойной ситуации то, что посланник папы Римского поехал на Украину и получил «ок» от Кремля на приезд в Москву, хотя я не знаю когда, - это знак, который сам по себе нельзя недооценивать», - заявил он в интервью.
Говоря о визите кардинала Дзуппи в Киев, целью которого было выслушать позицию украинских властей по урегулированию конфликта, глава российских католиков подчеркнул, что ему «представляется очень важным, чтобы могло быть услышано также предложение со стороны Москвы».
По словам архиепископа Пецци, визит папского посланника в Москву сможет также «содействовать возможности возобновления диалога для проведения встречи» между папой Римским Франциском и патриархом Московским и всея Руси Кириллом.
«Что касается самого диалога, то здесь у меня не сложилось впечатления, что между двумя церквами наступило охлаждение. На Пасху я был у патриарха, и у меня не было впечатления, что есть какие-то признаки непонимания», - отметил он.
Во вторник кардинал Дзуппи завершил двухдневный визит в Киев в качестве папского посланника по урегулированию на Украине. Ватикан охарактеризовал эту поездку как «краткую, но насыщенную». В сообщении Святого престола отмечалось, что результаты состоявшихся в Киеве переговоров «будут представлены вниманию Святого отца и, несомненно, будут полезны для оценки шагов, которые необходимо продолжать предпринимать как на гуманитарном уровне, так и в поисках путей к справедливому и прочному миру».
Святой престол объявил 20 мая, что папа Франциск поручил кардиналу Дзуппи провести «миссию, которая будет способствовать ослаблению напряженности в конфликте на Украине, в надежде… что это может открыть путь к миру».
Позднее государственный секретарь Ватикана кардинал Пьетро Паролин пояснил, что Дзуппи является единственным посланником папы Римского по поиску путей мирного урегулирования на Украине. По его словам, миссия кардинала должна заключаться в том, чтобы «попытаться помочь по возможности сблизить стороны, создать предварительные условия, создать некоторую благоприятную среду» для урегулирования конфликта. Госсекретарь также отметил, что собеседниками Дзуппи будут Москва и Киев, но отказался назвать даты его визитов.
Трюдо: Оттава передаст Киеву 35 БПЛА, боеприпасы и поможет с обслуживанием Leopard 2
Мы также направим Украине 35 БПЛА, оснащенных камерами высокого разрешения, и предоставим техническую поддержку...
Sky сообщил, что ВСУ нанесли удар по Севастополю ракетами Storm Shadow
В пятницу Вооруженные силы Украины нанесли ракетный удар по штабу Черноморского флота. В результате ЧП ударной волной выбило окна в десяти домах...
NBC: Байден сообщил, что США предоставят Украине небольшое количество ракет ATACMS
Информации о сроках официального объявления решения или дат поставок вооружений пока не приводится...
Боррелль: Исход войны в Украине станет одной из трех движущих сил создания нового мирового порядка
Он признал, что не является поклонником термина «глобальный юг», но существует организация, которая «считает себя частью альтернативы западным моделям»…
Президент Польши: Разногласия по поводу импорта зерна на повлияют на отношения Варшавы и Киева
На прошлой неделе Польша решила продлить запрет на импорт украинского зерна, чем разозлила Киев…
Ожидается, что война на Украине окажет большее влияние на экономику европейских стран
Война в Украине замедлила экономический рост и «значительно» увеличила инфляцию по всей Европе, говорится в исследовании Швейцарского национального банка, но худшие последствия еще впереди…