Փետրվարի 18-19-ը Դոհայում կանցկացվի Աֆղանստանի հատուկ ներկայացուցիչների նոր միջազգային հանդիպումը՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հովանու ներքո։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Աֆղանստանի հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, ԱԳՆ ասիական երկրորդ վարչության տնօրեն Զամիր Քաբուլովը։
«Փետրվարի 18-19-ը Դոհայում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարակից հարցին։ Դիվանագետը նաեւ ասել է, որ գնալու է այս հանդիպմանը ներկայացնելու Ռուսաստանը։
Քաբուլովն ընդգծել է, որ առաջիկա հանդիպմանը ռուսական կողմը «գործընկերներին կբերի ճիշտ վարքագծի»։
Բացի այդ, դիվանագետը, պատասխանելով հարցին, թե նախատեսվո՞ւմ է արդյոք Աֆղանստանի հարցով մոսկովյան ձևաչափով հանդիպում, նշել է, որ այն «պլանավորված է»։ Այս կապակցությամբ նա հիշեցրեց, որ այս միջոցառումն անցկացվում է տարին մեկ անգամ. «Նախորդ անգամ, ինչպես նախորդը, դա աշնանն էր, և այդպես էլ կլինի»։ Միաժամանակ, նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը չի հստակեցրել՝ հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում, թե Կազանում՝ հավելելով, որ «դա կորոշվի»։

A new international meeting of special representatives on Afghanistan under the auspices of UN Secretary General Antonio Guterres will be held in Doha, the capital of Qatar, on February 18-19. Russian Special Presidential Representative for Afghanistan Zamir Kabulov, who also serves as director of the Foreign Ministry’s Second Asian Department, told TASS about this.
"[The meeting will take place] on February 18-19 in Doha," he said in response to a corresponding question. The diplomat added that he will represent Russia at the meeting.
Kabulov pointed out that the Russian side "will lead its partners to the right line of behavior" at the upcoming meeting.
In addition, the diplomat said, when asked whether a Moscow format meeting on Afghanistan is planned, that it is "on the horizon." In this regard, he recalled that this event is held once a year: "The last time, as well as the previous time, it was in the fall, so it will be." At the same time, the special presidential representative did not specify whether the meeting would be held in Moscow or Kazan, adding that "it will be decided."