Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարարները Գազայի հարցով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտակարգ նիստից առաջ կշռադատել են Պաղեստինի ճգնաժամը կարգավորելու վերաբերյալ ծրագրերը, հայտնում է Tasnim-ը։
Երեքշաբթի օրը Ջիդդաում կայացած հանդիպման ժամանակ Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը շնորհակալություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիային ԻՀԿ նախարարների հանդիպում կազմակերպելու Իրանի առաջարկն ընդունելու համար՝ կոչ անելով ամուր և միասնական դիրքորոշման՝ ի պաշտպանություն Պաղեստինի և Գազայի ժողովրդի դեմ իսրայելական ռեժիմի ռազմական հանցագործությունները դադարեցնելու արդյունավետ ջանբերի:
Նա նաև ողջունել է Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև համագործակցության աճող միտումը։
Ամիր Աբդոլլահյանն ընդգծել է տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը Թեհրանի և Ռիադի միջև քաղաքական կապերի բարելավմանը զուգահեռ:
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆեյսալ բեն Ֆարհան ալ-Սաուդն իր հերթին ընդգծել է այն դերը, որը կարող է խաղալ ԻՀԿ-ի հանդիպումը Պաղեստինի հետ պատերազմի ավարտի հարցում:
Նա ընդգծել է ԻՀԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում մահմեդական երկրների հավաքական ջանքերի կարևորությունը, գրում են իրանական լրատվամիջոցները։
Սաուդյան դիվանագետը նաև ընդգծել է Իրանի հետ հարաբերությունների ընդլայնմանն ուղղված նոր քայլեր ձեռնարկելու իր երկրի վճռականությունը:

The foreign ministers of Iran and Saudi Arabia have weighed in on plans to resolve the crisis in Palestine ahead of an emergency meeting of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) on the Gaza issue, Tasnim reported.
In a meeting held in Jeddah on Tuesday, Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian thanked Saudi Arabia for accepting Iran's proposal to hold the OIC ministerial meeting, calling for a strong and united stance in support of Palestine and effective efforts to end the Israeli regime's war crimes against the people of Gaza.
He also welcomed the growing trend in co-operation between Iran and Saudi Arabia.
Amir Abdollahian emphasised the need to develop economic and trade relations in tandem with the improving political ties between Tehran and Riyadh.
For his part, Saudi Foreign Minister Faisal bin Farhan Al Saud emphasised the role the OIC meeting can play in ending the war with Palestine.
He stressed the importance of collective efforts of Muslim countries within the framework of the OIC and international organisations, including the UN, Iranian media wrote.
The Saudi diplomat also emphasised his country's determination to take new steps to expand relations with Iran.