Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի արտգործնախարարները Գազայի հարցով Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտակարգ նիստից առաջ կշռադատել են Պաղեստինի ճգնաժամը կարգավորելու վերաբերյալ ծրագրերը, հայտնում է Tasnim-ը։
Երեքշաբթի օրը Ջիդդաում կայացած հանդիպման ժամանակ Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանը շնորհակալություն է հայտնել Սաուդյան Արաբիային ԻՀԿ նախարարների հանդիպում կազմակերպելու Իրանի առաջարկն ընդունելու համար՝ կոչ անելով ամուր և միասնական դիրքորոշման՝ ի պաշտպանություն Պաղեստինի և Գազայի ժողովրդի դեմ իսրայելական ռեժիմի ռազմական հանցագործությունները դադարեցնելու արդյունավետ ջանբերի:
Նա նաև ողջունել է Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև համագործակցության աճող միտումը։
Ամիր Աբդոլլահյանն ընդգծել է տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը Թեհրանի և Ռիադի միջև քաղաքական կապերի բարելավմանը զուգահեռ:
Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆեյսալ բեն Ֆարհան ալ-Սաուդն իր հերթին ընդգծել է այն դերը, որը կարող է խաղալ ԻՀԿ-ի հանդիպումը Պաղեստինի հետ պատերազմի ավարտի հարցում:
Նա ընդգծել է ԻՀԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակներում մահմեդական երկրների հավաքական ջանքերի կարևորությունը, գրում են իրանական լրատվամիջոցները։
Սաուդյան դիվանագետը նաև ընդգծել է Իրանի հետ հարաբերությունների ընդլայնմանն ուղղված նոր քայլեր ձեռնարկելու իր երկրի վճռականությունը:

Министры иностранных дел Ирана и Саудовской Аравии взвесили планы по урегулированию кризиса в Палестине в преддверии экстренного заседания Организации исламского сотрудничества (ОИС) по вопросу Газы, сообщает Tasnim.
На встрече, состоявшейся во вторник в Джидде, министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан поблагодарил Саудовскую Аравию за принятие предложения Ирана о проведении министерской встречи ОИС, призвав к сильной и единой позиции в поддержку Палестины и к эффективным усилиям по прекращению военных преступлений израильского режима против населения Газы.
Он также приветствовал растущую тенденцию в сотрудничестве между Ираном и Саудовской Аравией.
Амир Абдоллахиан подчеркнул необходимость развития экономических и торговых отношений в тандеме с улучшающимися политическими связями между Тегераном и Эр-Риядом.
В свою очередь, министр иностранных дел Саудовской Аравии Фейсал бин Фархан аль-Сауд подчеркнул роль, которую встреча ОИС может сыграть в прекращении войны с Палестиной.
Он подчеркнул важность коллективных усилий мусульманских стран в рамках ОИС и международных организаций, включая ООН, пишет иранское СМИ.
Саудовский дипломат также подчеркнул решимость своей страны предпринять новые шаги для расширения отношений с Ираном.