Այս փուլում Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր մարտահրավերը Կիևի հրետանու և հակաօդային պաշտպանության համակարգերի բացակայությունն է։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ, գեներալ Չարլզ Բրաունը։
«Սակայն մարտահրավերը, քանի որ հրետանին օգտագործվում է զգալի մասշտաբով, հենց դրանում է ընկած (Կիևում անհրաժեշտ քանակությամբ հրացանների և արկերի բացակայությունը): Այնուհետև, կասեի՝ հակաօդային պաշտպանություն։ Որովհետև սրանք նույնպես առանցքային միջոցներ են։ Սա նույնպես կարևոր է»,- ասել է ամերիկացի զինվորականը` Վաշինգտոնի պաշտպանության գրողների խմբի հետ հանդիպմանը։ Բրաունին խնդրել են բացատրել, թե ինչպիսին է Ուկրաինայի համար «վատագույն սցենարը»՝ հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգների կողմից զենքի մատակարարումների դադարեցումը: Գեներալը, սակայն, այս հարցին ուղիղ պատասխան չտվեց։
Ամերիկյան վարչակազմը նախկինում հարցում էր ուղարկել Կապիտոլիումին՝ 2024 ֆինանսական տարում, որը սկսվել է ԱՄՆ-ում հոկտեմբերի 1-ին, լրացուցիչ բյուջետային հատկացումներ տրամադրելու համար՝ հիմնականում Իսրայելին և Ուկրաինային օգնություն տրամադրելու, ինչպես նաև Չինաստանին և Ռուսաստանին Ասիայի Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում հակազդելու համար։  Ընդհանուր առմամբ, այս նպատակների համար ԱՄՆ նախագահ դեմոկրատ Ջո Բայդենի գլխավորած կառավարության գործադիր իշխանությունը կցանկանար ստանալ մոտ 106 միլիարդ դոլար։
Հարցման և այլընտրանքային օրինագծերի հետագա ճակատագիրը մնում է անորոշ։ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի որոշ հանրապետականներ վերջին ամիսներին դեմ են արտահայտվել Կիևին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելուն: Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, հանրապետական ​​Մայք Ջոնսոնը մշտապես զգուշացրել է Ուկրաինային հետագա օգնությունը ԱՄՆ հարավային սահմանի նկատմամբ վերահսկողության խստացման հետ կապելու՝ իր մտադրության մասին։

Основной вызов для Вооруженных сил Украины заключается на этом этапе в нехватке у Киева артиллерии и средств противовоздушной обороны. Об этом заявил председатель Комитета начальников штабов ВС США генерал Чарльз Браун.
«Однако вызов, поскольку в значительных масштабах применяется артиллерия, будет заключаться в этом (в отсутствии у Киева необходимого количества орудий и снарядов). И затем я бы еще сказал: противовоздушная оборона. Поскольку это также является ключевыми средствами. Это тоже важно», - сказал американский военачальник на встрече с вашингтонской Группой военных обозревателей (Defense Writers Group). Брауна просили пояснить, как выглядит для Украины «наихудший сценарий» развития ситуации в свете прекращения поставок оружия Соединенными Штатами. Однако прямого ответа на этот вопрос генерал не дал.
Американская администрация направила ранее на Капитолийский холм запрос на дополнительные бюджетные ассигнования в 2024 финансовом году, начавшемся в США 1 октября, прежде всего для оказания помощи Израилю и Украине, а также для противодействия Китаю и России в Азиатско-Тихоокеанском регионе. В общей сложности на эти цели исполнительная ветвь власти во главе с президентом США демократом Джо Байденом хотела бы получить около $106 млрд.
Дальнейшая судьба запроса и альтернативных законопроектов остается неясной. Некоторые республиканцы в Палате представителей и Сенате Конгресса США высказывались в последние месяцы против продолжения оказания Киеву финансовой поддержки. Спикер Палаты представителей республиканец Майк Джонсон последовательно предупреждал о намерении увязать дальнейшую помощь Украине с ужесточением контроля на южной границе США.