«Սոցիալական արդարություն» փոդքասթի հեղինակ-վարող Շաքե Իսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ այս անգամ փոդքաստը նվիրված կլինի МИР քարտերի շուրջ ստեղծված իրավիճակին։
Նա մասնավորապես գրել է. «Սիրելի՛ ընկերներ, ձեր առաջարկով այս անգամ փոդքաստը նվիրված կլինի МИР քարտերի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, այն հասանելի կլինի երկուշաբթի, իսկ մինչ այդ հասկանանք ի՞նչ է կատարվում։
Վաղվանից մեր հանրապետության բոլոր առևտրային բանկերը, բացառությամբ ՎՏԲ բանկի, դադարեցնում են МИР քարտերի սպասարկումը: Թե սա ինչպիսի՞ հետևանքներ կարող է առաջացնել հայրենական տնտեսության համար, մեկ-երկու մասնագետ է առայժմ միայն ահազանգում…
Հայաստանյան բանկերը չեն ուզում հայտնվել արևմտյան սանկցիաների թիրախում. շատ լավ, բնական ցանկություն է, բայց ի՞նչ է լինելու հետո։
Միայն 2023թ.-ին ՌԴ-ից Հայաստան է փոխանցվել 3,9 միլիարդ դոլար տրանսֆերտ, որից 3,1 միլիարդը՝ առևտրային նպատակներով, անշուշտ մեծ մասը փոխանցվել է МИР քարտերով:
Այսինքն՝ ռուս ռելոկանտների կոմից այս քարտերով կատարվող գնումները աշխուժացրել են մեր տնտեսությունը: Այս աշխուժացումն էլ իր հերթին արտացոլվում է, օրինակ՝ վերջին 2 տարիներին այդքան փառաբանվող տնտեսական աճի մեջ:
Սանկցիաներ չե՞նք ուզում՝ իհարկե, չենք ուզում, բայց հակառակ կողմում հայկական տնտեսության՝ ռուսական շուկայից ահռելի կախվածությունն է: Հիմա Հայաստանը կարո՞ղ է իրեն էնպիսի ճոխություն թույլ տա, որ հրաժարվի այդքան միլիարդի հոսքից:
Հաջորդ խնդիրը. Հայաստանում մի քանի հարյուր հազար կենսաթոշակառու և նպաստառու հենց МИР քարտերով է ստանում իրենց համար կենսական նշանակություն ունեցող ամսական թոշակը: Ի՞նչ աշխատանք է տարվել այս մարդկանց հետ, բացի առցանց համակարգով դիմելու հայտարարությունից։ Սա՞ է հավասարակշռված ու զգուշավոր մոտեցումը, երբ թոշակառուների մեծ մասը միայն օրեր անց է պարզելու իրենց գլխին եկած խնդիրների մասին։

На этот раз подкаст будет посвящен ситуации, сложившейся вокруг карты «Мир», который будет доступен в понедельник.  Об этом написала на своей странице в Facebook автор-ведущая подкаста «Социальная справедливость» Шаке Исаян.
«А до этого давайте разберемся, что происходит?
С завтрашнего дня все коммерческие банки нашей республики, кроме банка ВТБ, прекращают обслуживание карты «МИР». Какие последствия это может вызвать для отечественной экономики, об этом пока говорят один-два специалиста...
Банки Армении не хотят оказаться под прицелом западных санкций. Очень хорошо, это естественное желание, но что будет потом?
Лишь в 2023 году из России в Армению было перечислено 3,9 млрд. долларов трансфертов, из них 3,1 млрд. долларов - в коммерческих целях, причем большая часть, конечно же, была перечислена по картам «МИР».
То есть покупки российских релокантов по этим картам оживили нашу экономику. Это оживление, в свою очередь, отражается, например, в хваленом экономическом росте последних двух лет.
Не хотим санкций? Конечно, не хотим, но на противоположной стороне огромная зависимость экономики Армении от российского рынка. И может ли Армения позволить себе такую роскошь, чтобы отказаться от потока стольких миллиардов?
Следующая проблема: несколько сотен тысяч пенсионеров и получателей пособий в Армении получают свою жизненно важную ежемесячную пенсию по картам «МИР». Какая работа проведена с этими людьми? Разве это взвешенный и осторожный подход, когда большинство пенсионеров узнают о случившихся с ними проблемах лишь через несколько дней?