Բաքուն եւ Անկարան գիտակցում են Իրանի ադրբեջանցիների ազդեցությունը Ղարաբաղի հարցի վրա: Նման կարծիք NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Մերձավոր Արեւելքի եւ Պարսից ծոցի ռազմական վերլուծության ինստիտուտի (INEGMA)  փորձագետ  Թեոդոր Կարասիկը` մեկնաբանելով Իրանի ադրբեջանցիների վերջին ցույցերը:
Մի քանի օր առաջ Իրանում ադրբեջանական բնակչության ներկայացուցիչները Արեւելյան Ադրբեջան նահանգի մայրաքաղաք Թավրիզի ֆուտբոլային մարզադաշտերում ցույցերի նոր ալիք էին բարձրացրել:  Տեղի ֆուտբոլային թիմի եւ Շիրազի ակումբներից մեկի խաղի ընթացքում երկրպագուները  թուրքական եւ ադրբեջանական դրոշներով վերնաշապիկներ են հագել եւ տրիբունայում ադրբեջանական դրոշ ծածանել:
Կրասիկի կարծիքով, դժվար է եզրակացնել` ցույցերը նախապես ծրագրված էին, թե` ոչ: «Չի կարելի այդ մասին համոզված խոսել, որովհետեւ հենց երկրպագուների շարքերում պահանջները խիստ տարբեր են», – ասել է փորձագետը:
«Թեհրանը ղարաբաղյան գործընթացում օտար ուժ չէ եւ իր խաղադրույքը շատ զգույշ է կատարում` Կովկասում ձեւավորելով իր դիրքորոշումը:  Գործընթացի մնացած մասնակիցները, ներառյալ Ռուսաստանը եւ Հայաստանը,  գիտակցում են խաղադրույքները եւ խաղարկում հնարավոր սցենարները», – հավելել է Կարասիկը:
Նշենք, որ Իրանում էթնիկ ադրբեջանցիների թիվը, որոնք հիմնականում բնակեցված են Արեւելյան եւ Արեւմտյան Ադրբեջան նահանգներում, տարբեր գնահատականներով, հասնում է 15-20 միլիոնի:

Baku and Ankara are aware of the Iranian Azerbaijanis’ impact on the Karabakh issue, the Institute for Near East and Gulf Military Analysis (INEGMA) analyst Theodore Karasik told Armenian News-NEWS.am, commenting on the most recent demonstrations by the Azerbaijanis of Iran.
Several days ago, the Iranian Azerbaijanis started a new wave of protests at the football stadiums of Tabriz city. During a match between the local team and a squad from Shiraz city, the fans wore shirts depicting the flags of Turkey and Azerbaijan and also waved an Azerbaijani flag.
In Karasik’s view, it is difficult to conclude whether the demonstrations were planned, “because the demands are different among the fans themselves.”
“Tehran is not a foreign power in the Karabakh process, and it places its bet very carefully by forming its position in the Caucasus. The process’ remaining participants, including Russia and Armenia, are aware of the bets and are playing the possible scenarios,” Theodore Karasik added.
According to different estimations, there are up to 15-20 million ethnic Azerbaijanis living in Iran, primarily in the East and West Azerbaijan provinces.