Սպասումները, թե Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից հետո պաշտոնական Անկարան կառաջարկեր վերականգնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, արդարացված չէին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը, հավելելով, որ դա զարմանալի էր, քանի որ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հարցը արտացոլված չէր որեւէ թուրքական կուսակցության (այդ թվում իշխող) նախընտրական ծրագրերում:
Նրա խոսքով, ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա, Թուրքիան նախապայմաններ է առաջ քաշում` կապված ԼՂ խնդրի կարգավորման հետ, որից հետո միայն պատրաստ է անդրադառնալ հայ-թուրքական գործընթացին:
«Թուրքական կողմն իր պարտքն է համարում անընդհատ հիշեցնել մեզ այդ մասին: Հետեւաբար, արդեն վաղուց եկել է ժամանակը, որ Հայաստանը հետ կանչի իր ստորագրությունն այդ արձանագրություններից եւ բանակցություններին ներկայացնի 3 պարբերությունից կազմված նախագիծ: Դրանից հետո կարելի կլինի սպասել, մինչեւ Թուրքիան ցանկություն հայտնի կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,-ասաց Մանոյանը:
Անդրադառնալով փաստին, որ վերջին ժամանակներս պաշտոնական Անկարան իրեն թույլ է տալիս վիրավորական արտահայտություններ անել Հայաստանի իշխանության հասցեին, դաշնակցական գործիչը նշեց, որ դա Թուրքիայի իշխանությունների սովորական վիճակն է` աջ ու ձախ բոլորին դասեր տալ եւ տեղի-անտեղի փորձել ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան ապացուցել:
Սակայն, ըստ նրա, այդ վարքը կարող է հակառակ արդյունք տալ: «Աշխարհը տեսավ, որ հայ-թուրքական գործընթացի ձախողման մեղավորը Թուրքիան է, որը ներկայումս անում է ամեն բան, որպեսզի հայկական կողմը հետ չկանչի իր ստորագրությունը: Այդ արձանագրությունները ձեռնտու են Թուրքիային եւ արդեն եկել է ժամանակը, որ Հայաստանն իր շահերից ելնելով հետ կանչի իր ստորագրությունը եւ չփորձի սիրաշահել Եվրոպային, ցույց տալով, թե ինչ վստահելի գործընկեր է ինքը»,-ամփոփեց Մանոյանը:

YEREVAN. - The expectations that after parliamentary elections in Turkey Ankara will come up with a proposal of restarting the negotiation process of Armenian-Turkish relations were in vain. That is not a surprise as the settlement of Armenian-Turkish relations was not represented in any of the pre-election campaigns of Turkish parties, ARF Dashnaktsutyun member, responsible for Hay Dat issues Kiro Manoyan told Armenian News-NEWS.am.
According to him, as usual Turkey presents preconditions concerning the Karabakh conflict and only after that Turkey is ready to restart the negotiation process.
“The Turkish side considers it to be its duty to remind us about it weekly. It is time for the Armenian side to withdraw its signatures from the protocols and to put the project consisting of 3 paragraphs on the negotiation table. After that we can wait that Turkey’s government will wish to settle relations with Armenia,” he added.
Talking about the fact that lately the Turkish government allows to express itself incorrectly about the Armenian government, Manoyan mentioned that it was a usual action by the Turkish government teaching everybody lessons and trying to prove something to someone. However, such a behavior may have an opposite effect.
“The world witnessed that the failure of the Armenian-Turkish relations settlement was Turkey’s fault and currently Turkey does everything it can so that Armenia will not withdraw its signatures. Those protocols benefit Turkey and it is about time that Armenia withdrew its signatures thinking about its own interests and not trying to prove to the West what a reliable partner it is,” Manoyan said.