ԵՄ ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հայտարարությունն այն մասին, որ Եվրոպական միությունը հավակնում է ավելի ակտիվ դեր խաղալ տարածաշրջանում հակամարտությունների լուծման գործում, փետրվարի 27-ին ընդունված որոշման հրապարակումն է: Այդ մասին NEWS.am –ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
«Հանձնակատարը հրապարակել է որոշումը, այն առթիվ, որ ԵՄ-ն ցանկանում է ավելի մեծ ներգրավածություն ունենալ հակամարտությունների կարգավորման գործում: Որոշումը նաեւ կապված էր Լեռնային Ղարաբաղում ԵՄ-ի ներկայացուցիչների եւ Ղարաբաղում որոշ նախագծերի իրականացման հետ»,-հիշեցրել է Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է կողմերի շահագրգռվածությանը այն դեպքում, եթե ԵՄ-ն ներառվի հակամարտության կարգավորման գործում, ապա, Մինասյանի խոսքով, դա բնականաբար կբխի ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերի շահերից. «Դա զգալիորեն կնվազեցնի լարվածությունը հակամարտության գոտում»:
Հիշեցնենք, որ Վիշեգրադյան քառյակի (Լեհաստան, Չեխիա, Սլովակիա եւ Հունգարիա) եւ ԵՄ ծրագրի մասնակից երկրների ԱԳ նախարարների վերջին հանդիպմանը ղարաբաղյան խնդրին առանձնահատուկ անդրադարձ չի եղել, սակայն քննարկվել է չլուծված հակամարտությունների հարցը: «Մենք հարցը քննարկել ենք ընդհանուր գծերով, այն իմաստով, որ ԵՄ-ն կարող է ավելի ակտիվ դերակատարության հավակնել այնպիսի հակամարտությունենրի լուծմանը, ինչպիսին ղարաբաղյանն է»,-ասել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:

Заявление комиссара Еврокомиссии по вопросам расширения и политики «Европейского соседства» Штефана Фюле о том, что Европейский союз претендует на более активную роль в разрешении конфликтов в регионе -   озвучивание решения, принятого 27 февраля. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил заместитель директора Института Кавказа», политолог Сергей Минасян.
«Комиссар озвучил решение, касающееся того, что ЕС хочет большей вовлеченности в процесс урегулирования конфликтов. Решение также  касалось допуска представителей ЕС в Нагорный Карабах и реализации неких проектов в Карабахе», - напомнил Минасян.
Что касается интересов сторон в случае, если ЕС будет вовлечен в процесс урегулирования карабахского конфликта, то, по словам Минасяна, это,  естественно, будет исходить из интересов как армянской, так и азербайджанской стороны: «Это значительно снизит напряженность в зоне конфликта».
Напомним, что на последней встрече между главами МИД стран Вишеградской четверки (Польши, Чехии, Словакии и Венгрии) и стран-участниц программы ЕС карабахской проблеме особое место не уделялось, однако вопрос нерешенных конфликтов обсуждался. «Мы обсудили вопрос в общих чертах, в том смысле, что Европейский союз претендует на более активную роль в разрешении таких конфликтов, как карабахский», - заявил  комиссар Еврокомиссии по вопросам расширения и политики «Европейского соседства» Штефан Фюле.