«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հանել է իր թեկնածությունը Երեւանի թիվ 7 ընտրատարածքից, որտեղ առաջադրվել էին նաեւ գործարար Սամվել Ալեքսանյանն ու «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
Այսօր` մարտի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում Հովհաննիսյանը նշել է, թե վերջին օրերին հանդիպումներ է ունեցել Հայ ազգային կոնգրեսի եւ ՀՅԴ ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու յուրաքանչյուր ընտրատարածքում մեկական թեկնածուի սատարելու իր առաջարկը: «Ժառանգությունը», մասնավորապես, առաջարկել էր 21 ընտրատարածքներում սատարել ՀԱԿ-ի, 7-ում` «Ժառանգության» թեկնածուներին, սակայն Հայ ազգային կոնգրեսը մերժել է նրա առաջարկը:
«Մեր առաջարկը մերժվեց եւ ես ցավում եմ դրա համար: Սա ընդդիմադիր պահվածքի, ամբիցիաների, ինքնասիրության հարց էր: Ես որոշեցի ինքնաբացարկ հայտարարել եւ իմ թեկնածությունը հանել թիվ 7 ընտրատարածքից: Այդուհանդերձ, ամենայն բարիք ու հաջողություններ եմ մաղթում իշխանական ու ընդդիմադիր բոլոր թեկնածուներին, ովքեր պետք է մասնակցեն առաջիկա ԱԺ ընտրություններին»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 22-ին վերջին պահին առաջադրվել էին Նիկոլ Փաշինյանն ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, եւ արդյունքում «Ժառանգությանը» մեղադրում էին ընդդիմությունը պառակտելու մեջ: Հովհաննիսյանը նախորդ ասուլիսում նշել էր, թե տեղյակ չի եղել Փաշինյանի առաջադրումից, այլապես չէր առաջադրվի: Նա նաեւ առաջարկել էր բոլոր տարածքներում թողնել ընդդիմության մեկական թեկնածու:

Лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян снял свою кандидатуру в избирательном округе №7, где, кроме него, свои кандидатуры выдвинули предприниматель, депутат парламента Армении от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Алексанян и главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян. В беседе с журналистами 26 марта Ованнисян заявил, что в течение нескольких последних дней провел ряд встреч с представителями оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) и АРФ «Дашнакцутюн» и обсудил с ними его предложение о поддержке одного оппозиционного кандидата в каждом избирательном участке. «Наследие», в частности, предлагало в 21 избирательном округе поддержать кандидатов от АНК, в 7 округах – от «Наследия». АНК отклонил предложение.
«Наше предложение было отклонено, я сожалею. Это был вопрос оппозиционного поведения, амбиций, самолюбия. Я принял решения объявить самоотвод и снять свою кандидатуру. Тем не менее, желаю всем кандидатам от власти и оппозиции успехов», - отметил Ованнисян.
Напомним, что 22 марта в последний момент в избирательном округе №7 свои кандидатуры выдвинули Никол Пашинян и Раффи Ованнисян. После этого «Наследие» начали обвинять в том, что партия вносит раскол в ряды оппозиции. Раффи Ованнисян на это заявил, что не знал о выдвижении Пашиняна, иначе не баллотировался бы сам. Он также предложил во всех избирательных округах оставить по одному оппозиционному кандидату.