Օտարերկրյա պետությունների կողմից Հայաստանի ներքին ընտրությանը վերաբերող ցանկացած պաշտոնական հայտարարություն պետք է դիտարկվի որպես քաղաքական ճնշման ձև, ինչն անընդունելի է ինքնիշխան երկրի համար։ Այս մասին մայիսի 12-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի շենքի մոտ ArmLur-ի հետ զրույցում հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը։
Մեկնաբանելով լրագրողների խնդրանքով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջերս արած հայտարարությունները՝ ԵԱՏՄ-ի և Եվրոպական միության միջև ընտրություն կատարելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի շահերը չպետք է պատանդ դառնան արտաքին աշխարհաքաղաքական խաղերում։
Սամվել Կարապետյանը հեգնանքով է արձագանքել այն լուրերին, թե ինքն իբր համակարգում է իր գործողությունները Կրեմլի հետ կամ Մոսկվային «դրդում» է Երևանի հասցեին կոշտ գնահատականներ հնչեցնել։ «Այո՛, բանտախցից ես զանգեցի Պուտինին ու ասացի՝ անպայման մի հատ Հայաստանի վրա տես, թե ինչ ես անում»,- սարկազմով նշել է նա՝ պատասխանելով ռուսական առաջնորդի հռետորաբանության վրա իր ունեցած ազդեցության մասին հարցին։
Միևնույն ժամանակ, նա հստակ դիրքորոշում է հայտնել հանրապետության գործերին օտարերկրյա միջամտության վերաբերյալ. «Ես ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև բոլոր երկրների ցանկացած հայտարարություն համարում եմ ճնշում և համարում եմ այն ոչ ճիշտ Հայաստանի համար»։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ զրույցի ընթացքում քաղաքական գործիչը անդրադարձել է նաև Ռուսաստանի և Կիպրոսի քաղաքացիությունից հրաժարվելու իր որոշմանը՝ տեղեկացնելով, որ գործընթացն արդեն մեկնարկել է, և դրանով զբաղվում են իրավաբանները։ Սամվել Կարապետյանը նշել է, որ այդ գործը լիովին վստահում է իր փաստաբան Արամ Վարդևանյանին և պատրաստ է ստորագրել բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, հենց որ դա պահանջվի օրենսդրությամբ։
Ամփոփելով ճնշումների և իշխանության լեգիտիմության թեման՝ Կարապետյանն ընդգծել է, որ քաղաքականության կենտրոնում պետք է լինի քաղաքացին, այլ ոչ թե իշխանությունների իրենց աթոռները պահպանելու փորձերը, որոնք նրանք իրականացնում են արտաքին հրահանգների կատարման կամ երկրի ներսում քաոս ստեղծելու հաշվին:

Любые официальные заявления со стороны иностранных государств, касающиеся внутреннего выбора Армении, должны расцениваться как форма политического давления, что неприемлемо для суверенной страны. Об этом в беседе с ArmLur 12 мая у здания Антикоррупционного суда заявил лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян.
Комментируя по просьбе журналистов недавние высказывания президента России Владимира Путина о необходимости выбора между ЕАЭС и Евросоюзом, политик подчеркнул, что интересы Армении не должны становиться заложниками внешних геополитических игр.
Самвел Карапетян с иронией отреагировал на слухи о том, что он якобы координирует свои действия с Кремлем или «наводит» Москву на жесткие оценки в адрес Еревана. «Да, прямо из тюремной камеры я позвонил Путину и сказал: обязательно посмотри, что ты делаешь с Арменией», - саркастически заметил он, отвечая на вопрос о своем влиянии на риторику российского лидера.
При этом он выразил четкую позицию относительно иностранного вмешательства в дела республики: «Любое заявление любой страны я считаю давлением и считаю неправильным для Армении».
В ходе беседы с представителями СМИ политик также затронул вопрос своего отказа от гражданства России и Кипра, сообщив, что процесс уже запущен и этим занимаются юристы. Самвел Карапетян отметил, что полностью доверяет ведение этого дела своему адвокату Араму Вардеваняну и готов подписать все необходимые документы, как только это потребуется согласно законодательству.
Резюмируя тему давления и легитимности власти, Карапетян подчеркнул, что в центре политики должен стоять гражданин, а не попытки властей удержаться в креслах за счет исполнения внешних распоряжений или создания хаоса внутри страны.