Եվրոպական միությունում որպես նշանակալի իրադարձություն են ընկալել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկկողմ առևտրային հարաբերությունների մեկնարկը։
«ԵՄ-ն ջերմորեն ողջունում է Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուր սկսելու վերաբերյալ Թուրքիայի այսօրվա հայտարարությունը։ Սա ուշագրավ իրադարձություն է հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը փաստվում է նաև երկու երկրների միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հարցերով երկկողմ աշխատանքային խմբի՝ ապրիլի 28-ին կայացած վերջին նիստով», - հայտարարել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵԱԳԾ) պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ այս կարևոր քայլը կարող է նպաստել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հնարավորությունների ընդլայնմանը՝ դրական ազդեցություն ունենալով ինչպես ողջ Հարավային Կովկասի, այնպես էլ Եվրոպական միության վրա։
«Մենք կոչ ենք անում երկու երկրներին շարունակել համագործակցությունը, այդ թվում՝ ընդհանուր սահմանի բացման ուղղությամբ», - նշված է ԵԱԳԾ ներկայացուցչի հայտարարության մեջ։
«Մենք կոչ ենք անում երկու երկրներին շարունակել համագործակցությունը, այդ թվում՝ ընդհանուր սահմանը բացելու ուղղությամբ», - ասվում է ԵԱԳԾ ներկայացուցչի հայտարարությունում։

В Евросоюзе восприняли как знаменательное событие начало двусторонних торговых отношений между Турцией и Арменией.
«ЕС горячо приветствует сегодняшнее заявление Турции о начале двусторонней торговли с Арменией. Это знаменательное событие в процессе нормализации отношений, что также подтверждается недавним заседанием, 28 апреля, двусторонней рабочей группы по восстановлению железнодорожного сообщения между двумя странами», - заявил официальный представитель Европейской внешнеполитической службы (ЕВС).
По его словам, этот важный шаг может способствовать расширению торговых и экономических возможностей между двумя странами, оказывая положительное влияние на весь Южный Кавказ, а также на ЕС.
«Мы призываем обе страны продолжать сотрудничество, в том числе в направлении открытия общей границы», - говорится в заявлении представителя ЕВС.