Հայաստանում 2025 թվականին անշարժ գույքի շուկայում պահանջարկը կայունացել է, իսկ գների աճը՝ դանդաղել։ Այս մասին մայիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նա պարզաբանել է, որ վաճառվող անշարժ գույքի գների ոչ մեծ աճի ֆոնին նկատվում է վարձավճարների նվազում։
Նրա խոսքով՝ դա կարող է հանգեցնել անշարժ գույքի ներդրումային գրավչության նվազմանը։
Երևանում, նախորդ տարվա համեմատությամբ, գրանցվել է բնակարանների միջին գների տարեկան 0,3% աճ, որը 2021 թվականից ի վեր մայրաքաղաքում արձանագրված ամենացածր տարեկան աճի տեմպն է: Միևնույն ժամանակ, մարզերի քաղաքային բնակավայրերում գների աճը շարունակել է արագանալ՝ կազմելով 16.3%։ Վերջինս խթանվել է մարզերում եկամտային հարկի վերադարձի շարունակվող մեխանիզմով:
Տարվա կտրվածքով անշարժ գույքի շուկան, ինչպես և ակնկալվում էր, բնութագրվել է ընդհանուր ակտիվության թուլացմամբ: Սա կարելի է դիտարկել որպես շուկայի բնականոն ճշգրտման փուլ՝ պայմանավորված նախորդ տարիների բարձր ակտիվությունից հետո շուկայի հագեցվածությամբ, որը դրսևորվել է ինչպես անշարժ գույքի, այնպես էլ հիպոտեկային վարկավորման պահանջարկի հարաբերական կայունացմամբ։
Անշարժ գույքի շուկայում ընդհանուր գործարքների16 քանակը նվազել է 1.6%-ով։ Նվազումը հիմնականում պայմանավորված է ոչ գյուղատնտեսական նշանակությամբ հողերի մասով գործարքների կրճատմամբ: Վերջինս, դիտարկելով որպես ապագա շինարարական ակտիվությունը կանխորոշող ցուցանիշ, ենթադրում է առաջիկա ժամանակահատվածում նոր շինարարական նախագծերի աստիճանական կրճատում։
Միաժամանակ, բնակելի անշարժ գույքի գործարքների քանակը շարունակել է աճել։ Երևանում աճի տեմպը կազմել է 10.6%, իսկ մարզերում աճը եղել է դանդաղ՝ 1.7%: Շուկայի ընդհանուր ակտիվության նվազմանը զուգահեռ հանրապետությունում նվազել է նաև բնակելի անշարժ գույքի վարձակալության գործարքների քանակը: Նախորդ տարվա համեմատությամբ գործարքների քանակը նվազել է 43.7%-ով, իսկ վարձավճարները՝ 3.9%-ով

В Армении в 2025 году спрос на рынке недвижимости стабилизровался, а рост цен замедлился. Об этом на встрече с журналистами 25 мя заявил председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян, представляя в отчете о финансовой устойчивости за прошлый год.
Он пояснил, что на фоне незначительного роста цен на продаваемую недвижимость наблюдается снижение арендной платы.
По его словам, это может привести к снижению инвестиционной привлекательности недвижимости.
В опубликованном ЦБ отчете также отмечается: «В Ереване в 2025 году по сравнению с предыдущим годом был зафиксирован годовой прирост средних цен на квартиры на 0,3%, что является самым низким годовым темпом роста в столице с 2021 года. В то же время рост цен в других городах страны продолжил ускоряться, достигнув 16,3%.
В течение года рынок недвижимости, как и ожидалось, характеризовался общим ослаблением активности. Это можно рассматривать как естественную фазу корректировки рынка, обусловленную его насыщением после высокой активности предыдущих лет, что проявилось в относительной стабилизации спроса как на недвижимость, так и на ипотечное кредитование.
Количество сделок с жилой недвижимостью продолжало расти. Темпы роста в Ереване составили 10,6%, а в регионах – 1,7%.
В Армении параллельно со снижением общей рыночной активности сократилось и количество сделок по аренде жилой недвижимости. По сравнению с предыдущим годом количество сделок в 2025 году уменьшилось на 43,7%, а арендная плата – на 3,9%».