Սրտանց շնորհավորում եմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իր կուսակցության ընտրություններում ունեցած հաջողության կապակցությամբ, X սոցիալական ցանցում գրել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Հույս ունեմ մեր սերտ համագործակցության շարունակության վրա՝ Վրաստանի և Հայաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության և բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման նպատակով՝ հանուն մեր ժողովուրդների բարգավաճման», - նշել է Կոբախիձեն։
Հիշեցնենք, որ այս շնորհավորանքի հրապարակման պահին Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեռևս չէր ամփոփել քվեարկության պաշտոնական արդյունքները, իսկ ընտրությունների վերջնական արդյունքները կհայտարարվեն ավելի ուշ։

I warmly congratulate Prime Minister Nikol Pashinyan on his party’s success in the elections, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze wrote on the social network X.
“I look forward to continuing our close cooperation to strengthen the strategic partnership and friendly relations between Georgia and Armenia for the prosperity of our peoples,” Kobakhidze noted.
It should be recalled that at the time this congratulatory message was published, Armenia’s Central Election Commission had not yet announced the official voting results, and the final election results will be declared later.
Heartfelt congratulations to PM @NikolPashinyan on his party's success in the elections. Looking forward to continuing our close cooperation to strengthen the strategic partnership and friendly relations between Georgia and Armenia for the prosperity of our nations 🇬🇪🇦🇲