2026 թվականի առաջին եռամսյակում տնտեսական աճը Հայաստանում, այդ թվում՝ որոշ մեկանգամյա գործոնների ազդեցությամբ, որոշակիորեն դանդաղել է, սակայն դեռևս հարաբերականորեն բարձր է: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ Կենտրոնական բանկից։
Ըստ այդմ, տնտեսական աճին շարունակել են մեծապես նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերը: Ծառայությունների ճյուղի բարձր ակտիվությունը հիմնականում պայմանավորված է պահանջարկի ընդլայնմամբ շարժվող ենթաճյուղերով՝ մատնանշելով տնտեսությունում ձևավորված բարձր պահանջարկի պայմանների մասին:
Ավելին, նկատվում են նաև արտաքին պահանջարկի ընդլայնման ազդակներ՝ առավելապես արտահայտվելով դեպի ՀՀ զբոսաշրջային հոսքերի աճով։ Այս իրավիճակում, ընդհանուր պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա գնահատվում է ընդլայնող, թեև գնաճի վարքագծում դեռևս գերակշռում են առաջարկի գործոնները։
Մյուս կողմից՝ հարկաբյուջետային քաղաքականության առավել ընդլայնող դիրքի ձևավորման ռիսկերը թուլացել են, իսկ մասնավոր աշխատավարձերի աճը և գնաճային սպասումները շարունակում են դրսևորել հիմնականում կայունացման միտումներ:

В первом квартале 2026 года экономический рост в Армении, в том числе под влиянием некоторых разовых факторов, несколько замедлился, однако все еще остается относительно высоким.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе ЦБ республики, согласно этому, значительный вклад в экономический рост продолжили вносить отрасли строительства и услуг. Высокая активность в сфере услуг в основном обусловлена подотраслями, развивающимися за счет расширения спроса, что указывает на сформировавшиеся в экономике условия высокого спроса.
Более того, наблюдаются также сигналы расширения внешнего спроса, в наибольшей степени выражающиеся ростом туристических потоков в Армению. В этой ситуации влияние совокупного спроса на инфляцию оценивается как расширяющее, хотя в динамике инфляции по-прежнему преобладают факторы предложения.
С другой стороны, риски формирования более стимулирующей позиции бюджетно-налоговой политики ослабли, а рост зарплат в частном секторе и инфляционные ожидания продолжают в основном демонстрировать тенденции к стабилизации.