Դամասկոսում երկու պայթյունները տեղի են ունեցել այն անվտանգության գոտուց դուրս, որը սահմանված էր այն հյուրանոցի շուրջ, որտեղ կանգ էր առել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, և չեն սպառնացել ֆրանսիացի առաջնորդի կյանքին։ Այդ մասին հայտնել է Սիրիայի ներքին գործերի նախարարությունը։
«Պայթյունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի նստավայրի անվտանգության գոտուց դուրս և անմիջական սպառնալիք չի ներկայացրել նրա, նրան ուղեկցող անձանց, ինչպես նաև պաշտոնական այցի ծրագրի համար, որը շարունակվում է նախապես պլանավորված ժամանակացույցին համապատասխան»,- նշվում է ՆԳՆ հայտարարության մեջ, որը տարածել է SANA գործակալությունը։
Այնտեղ ճշտվում է, որ ինքնաշեն ռումբերը պայթել են այն բանից հետո, երբ «դրանք հայտնաբերել էին անվտանգության ուժերը, և ՆԳՆ մասնագետները ձեռնամուխ էին եղել դրանց վնասազերծմանը»։

Two explosions in Damascus occurred outside the security zone established around the hotel where French President Emmanuel Macron was staying and did not pose a threat to the life of the French leader. This was reported by the Syrian Ministry of Interior.
"The explosion occurred outside the security zone of the residence of the President of France and did not pose a direct threat to him, the persons accompanying him, or the program of the official visit, which continues in accordance with the planned schedule," the Interior Ministry said in a statement carried by the SANA agency.
It уточняется that the improvised bombs exploded after "they were discovered by the security forces and Interior Ministry specialists began to defuse them."