Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու նպատակով չի դիմելու Սահմանադրական դատարան: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Վահան Հովհաննիսյանը:
«Մեր խնդիրը մեր ժողովրդի հետ է, ում ստրուկ են դարձրել»,- նշեց նա:
ՍԴ չդիմելու պատճառը, ՀՅԴ բյուրոյի անդամի մեկնաբանմամբ այն է, որ չեն վստահում այդ կառույցին, որովհետեւ այն նույն կեղծիքների համակարգի մի մասն է, ով ոչինչ չի փոխելու: Նա հույսեր չի կապում ՍԴ-ի հետ եւ չի կարծում, որ այդ կառույցին դիմելով` ՀԱԿ-ը որեւէ հաջողության կհասնի: «Միգուցե դա էլ է պայքարի անհրաժեշտ բաղկացուցիչ, բայց մեր դիրքորոշումն այլ է»,- նշեց նա:
Ամեն դեպքում, Վահան Հովհաննիսյանը հավաստեց, որ եթե ՀԱԿ-ն ինչ-որ փաստական ապացույցներ ցանկանա արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, ապա իրենք պատրաստ են դրանք տրամադրել:
Ինչ վերաբերում է պատգամավորական մանդատները չվերցնելուն, Վահան Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ, այդ հարցը դեռ չեն քննարկել, թեեւ ինքն անձամբ մանդատներից հրաժարվելու պատճառ չի տեսնում: Նա չբացառեց նաեւ ՀՅԴ համամասնական ցուցակի խորհրդարան անցածներից որեւէ մեկի կողմից` մանդատից հրաժարվելը, ինչպես Հայ ազգային կոնգրեսի դեպքում առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն արեց` նշելով, որ այդ հարցում եւս վերջնական որոշում չկա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՀՅԴ համամասնական համամասնական ցուցակի առաջին հնգյակում ընդգրկված են Վահան Հովհաննեսյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Արտյուշ Շահբազյանը, Աղվան Վարդանյանն ու Արծվիկ Մինասյանը:
Նշենք, որ մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացել են խորհրդարանական ընտրություններ, որի նախնական արդյունքներով` Ազգային ժողով են անցնում 6 քաղաքական ուժեր` ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀԱԿ, Ժառանգություն, ՀՅԴ եւ ՕԵԿ: Ըստ այդմ, ՀՀԿ-ն ստացել է 44,05 տոկոս ձայն, ԲՀԿ-ն` 30,2 տոկոս ձայն, ՀԱԿ-ը` 7,1 տոկոս ձայն, «Ժառանգությունը»` 5,79 տոկոս ձայն, ՀՅԴ-ն` 5,73 տոկոս ձայն, ՕԵԿ-ը` 5,49 տոկոս ձայն: Մայիսի 8-ին Ազատության հրապարակում Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքում ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը նշել է, որ ՀԱԿ-ը դիմում է Սահմանադրական դատարան` ընտրությունների արդյունքները չեղյալ հայտարարելու պահանջով:

Партия АРФ Дашнакцутюн не будет обращаться в Конституционный суд Армении с требованием признать недействительными результаты прошедших 6 мая выборов в парламент Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил член Верховного органа АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян
В качестве причинны, по которой АРФД не собирается обращаться в Конституционный суд Армении, Ованнисян указал на то обстоятельство, что в партии этому органу не доверяют, поскольку «это часть той же системы подлогов и фальсификаций, которая ничего не изменит». Ованнисян не связывает надежд с Конституционным судом и не считает, что, обратившись в эту инстанцию, АНК добьется успеха. «Возможно, это тоже является неотъемлемой составляющей борьбы, но у нас другая позиция», - сказал Ованнисян.
В любом случае, как заверил собеседник, если в АНК попросят предоставить фактические доказательства зафиксированных нарушений, АРФД готова сделать это.
Что касается возможного отказа от депутатских мандатов, то, по словам Ованнисяна, этот вопрос еще не обсуждался, хотя лично он не видит никаких причин для этого. Он также не исключил, что кто-то из пропорционального списка АРФД откажется от мандата, как это сделал лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Ованнисян отметил, что по этому вопросу окончательного решения нет.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в первую пятерку пропорционального списка АРФ Дашнакцутюн вошли Ваан Ованнисян, Армен Рустамян, Артюша Шахбазян, Агван Варданян и Арцвик Минасян.
Парламентские выборы в Армении прошли 6 мая. По предварительным данным, по пропорциональной системе Республиканская партия Армении получила на них 44,05%, «Процветающая Армения» - 30,2%, блок «Армянский национальный конгресс» - 7,1%, «Наследие» - 5,79%, АРФД - 5,73%, «Оринац еркир» - 5,49%. По одномандатным округам прошло 29 членов Республиканской партии Армении, 8 - «Процветающей Армении», по одному от «Оринац еркир» и «АРФД» и два беспартийных депутата.
8 мая на митинге АНК председатель правления партии Армянское общенациональное движение Арам Манукян заявил, что АНК обратится в Конституционный суд Армении с требованием признать недействительными результаты выборов. В качестве оснований представители АНК, в частности, назвали раздутость списков избирателей, вопрос с чернилами, насилие, избиение доверенных лиц, взятки, давление и так далее.