Հնդկական պետական Hindustan Petroleum Corp նավթագազային կորպորացիան թրեյդերների միջոցով 2 միլիոն բարել նավթ է գնել Նիգերիայից։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Okwuibome և Utapate տեսակի նիգերիական նավթի խմբաքանակը Հնդկաստան կհասցվի մինչև սեպտեմբերի վերջ։ Նիգերիան և Արևմտյան Աֆրիկայի այլ երկրները հինգերորդ տեղըն են զբաղեցնում Հնդկաստանի կողմից նավթի տարեկան գնումների ծավալում։
Անցյալ շաբաթվա վերջին Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջայսվալը հայտարարել էր, որ հանրապետության կողմից էներգակիրների գնումներն այսուհետ ևս որոշվելու են ազգային առաջնահերթություններով և էներգետիկ անվտանգության կարիքներով։
Հորմուզի նեղուցով Հնդկաստան վառելիք տեղափոխող տանկերների շրջափակման ֆոնին հանրապետությունն ավելացրել է էներգակիրների սպոտային խմբաքանակների գնումներն այլընտրանքային մատակարարներից, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Հարավային Ամերիկայի և Արևմտյան Աֆրիկայի երկրներից։ Հուլիսին Ռուսաստանից դեպի Հնդկաստան նավթի ներմուծումը հասել է 2022 թվականից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշին՝ օրական 2,8 միլիոն բարել։ Արդյունքում՝ Հնդկաստան նավթի մատակարարումներում ՌԴ-ի մասնաբաժինը կազմել է 55,5%։
Հնդկաստանը նավթի ներմուծմամբ և սպառմամբ աշխարհում երրորդն է։ Երկիրն իր նավթային կարիքների ավելի քան 88%-ը բավարարում է ներմուծման հաշվին։

Индийская государственная нефтегазовая корпорация Hindustan Petroleum Corp закупила через трейдеров у Нигерии 2 млн баррелей нефти. Об этом сообщает агентство Reuters.
Партия нигерийской нефти марок Okwuibome и Utapate будет доставлена в Индию к концу сентября. Нигерия и другие страны Западной Африки занимают пятое место в ежегодном объеме закупок нефти Индией.
В конце прошлой недели официальный представитель МИД Индии Рандхир Джайсвал заявил, что закупка энергоносителей республикой будет и впредь определяться национальными приоритетами и потребностями в энергетической безопасности.
На фоне блокады танкеров, доставлявших топливо в Индию через Ормузский пролив, республика увеличила закупки спотовых партий энергоносителей у альтернативных поставщиков, включая Россию, страны Южной Америки и Западной Африки. Импорт нефти из России в Индию в июле достиг наивысшего с 2022 года показателя - 2,8 млн баррелей в сутки. В результате доля РФ в поставках нефти в Индию составила 55,5%.
Индия - третий по величине в мире импортер и потребитель нефти. Страна удовлетворяет более 88% своих потребностей в нефти за счет импорта.