Հայաստանի քաղաքական դիրքորոշումը չի փոխվել, մենք միշտ հայտարարել ենք, որ Մաքսային միության եւ ԵՄ-ի միջեւ քաղաքական գործընթացները համարում ենք իրար փոխլրացնող: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ պատասխանելով անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանի հարցին, թե շարունակո՞ւմ է համարել, որ ԵՄ-ն ու Մաքսային միությունը չեն հակասում միմյանց:
«Ինչ վերաբերում է փաստաթղթերին, այո, դրանցում կարող են լինել կետեր, որոնք կարող են հակասել իրար, եւ դա բնական է: Դա ենթադրում է, որ մենք պետք է կարողանանք հարթել այդ բացթողումները բանակցությունների միջոցով»,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը իր առջեւ նպատակ է դրել դիվերսիֆիկացնել իր արտաքին հարաբերությունները, եւ այդ առումով երկիրը չի կարող միայն մեկ ռազմավարական գործընկեր ունենալ: «Մեր գործընկերները շատ լավ հասկանում են մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները եւ գործողությունների տրամաբանությունը: Մենք բաց ու հրապարակային ենք եղել ինչպես ԵՄ-ի, այնպես էլ ԱՄՆ-ի հետ, հետեւաբար մեր որոշման պատճառները նրանց հայտնի են: Այլ հարց է, որ կան քաղաքական ուժեր, որոնք հայտարարում են, որ պետք է նախապատվությունը տալ եվրոպական, ոչ թե եվրասիական ինտեգրմանը: Կարելի է տասնյակ կողմ կամ դեմ փաստարկներ բերել, բայց մեր նպատակն է շարունակել այդ գործընթացները»,-ասել է վարչապետը:

Политическая позиция Армении не изменилась, мы всегда заявляли о том, что рассматриваем политические процессы между Таможенным союзом и ЕС как взаимодополняющие. Об этом 23 октября заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, отвечая на вопрос депутата Хачатура Кокобеляна о том, что продолжает ли он считать, что Таможенный союз и ЕС не противоречат друг другу.
«Что касается документов, то, да, в них могут быть пункты, которые будут противоречить друг другу, и это естественно, что предполагает, что мы должны суметь сгладить эти упущения посредством переговоров»,- отметил премьер-министр.
Саркисян отметил, что Армения поставила перед собой цель диверсифицировать свои внешние отношения, и в этом плане, страна не может иметь только одного стратегического партнера:  «Наши партнеры очень хорошо понимают приоритеты нашей внешней политики и логику действий. Мы были открыты и публичны как с ЕС,  Россией, так и с США, следовательно причины нашего решения для них понятны, другой вопрос, что есть политические силы, заявляющие о том, что надо было отдать предпочтенье европейской, а не евразийской интеграции. Можно привести десятки аргументов как в пользу, так и во вред, однако наша цель продолжить оба эти процесса».