Պետության կողմից դեղերի գնման ոլորտում առկա չարաշահումները կանխելու նպատակով իրականացվել են որոշ ընթացակարգային փոփոխություններ: Այդ մասին այսօր`հոկտեմբերի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Լիանա Հունանյանը:
Եթե նախկինում դեղերի տեխնիկական բնութագրերում նշվում էին դրանց ֆիրմային անվանումները, ինչը նշանակում էր սկզբնապես կանխորոշել տվյալ մրցույթի ելքը եւ կոնկրետ հաղթողին, ապա այսուհետ գնումների հայտարարության մեջ պետք է նշվի դեղի միջազգային hամընդհանուր (ջեներիկ) անվանումը կամ ակտիվ բաղադրատարրերի անվանումները, ինչը հնարավոր կդարձնի մրցույթում ներգրավել առավել մեծ թվով մասնակիցներ: Ներդրվել է գնումների միասնական անվանացանկ (CPV code), ինչը էապես դյուրինացրել է վերլուծական եւ վիճակագրական աշխատանքների իրականացումը:
Նշենք, որ դեղերի գնման ոլորտը պետգնումների համակարգում ամենավիճահարույցն է, ինչը հարուցում է բազմաթիվ դեղարտադրողների եւ ներմուծողների դժգոհությունը:

В Армении с целью предотвратить ряд злоупотреблений в госзакупках лекарств был проведен ряд процедурных изменений. Об этом заявила журналистам 25 октября замминистра финансов Армении Лиана Унанян.
По ее словам, ранее в технических характеристиках лекарств указывались их фирменные наименования, а это означало заранее предсказать исход конкурса и его победителя. Теперь в конкурсном документе нужно указывать международное название лекарства (дженерика) или названия активных веществ в препарате. Это позволит вовлечь в конкурс большее число участников. Внедрен единый список закупок (CPV code), что существенно облегчило проведение аналитических и статистических работ.
Отметим, сфера госзакупок лекарств считается одной из самых спорных в государственных закупках, что и вызывает недовольство производителей и импортеров лекарств.