Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի անդամ-երկրների առջեւ Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ընտրություն կատարելու հարց չի դրվել: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը:
«Արեւելյան գործընկերություն» նախագիծը ուղղված է Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Բելառուսի հետ ԵՄ-ի քաղաքական եւ տնտեսական մերձեցմանը:
«Բոլոր երկրներն իրավունք ունեն ինքնուրույն որոշել, թե ում հետ են ցանկանում առեւտրային պայմանագրեր կնքել եւ որ տնտեսական բլոկի մաս կազմել: Խոսքը Ռուսաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ընտրության մասին չէ»,-ասել է Շուլցը՝ վստահություն հայտնելով, որ ԵՄ-ի հետ սերտ տնտեսական եւ քաղաքական հարաբերությունները կբարելավեն արեւելյան հարեւանների հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Դա բխում է բոլորիս շահերից»,-ընդգծել է նա՝ հույս հայտնելով, որ նոյեմբերի վերջին Վիլնյուսում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովի ժամանակ կստորագրվի ԵՄ-Ուկրաինա Ասոցացման համաձայնագիրը: Այդ հարցում միակ խոչընդոտը Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի բանտարկությունն է:

Страны-участницы программы Евросоюза «Восточное партнерство» не поставлены перед необходимостью делать выбор между ЕС и Россией, заявил председатель Европарламента Мартин Шульц.
Проект «Восточное партнерство» нацелен на политическое и экономическое сближение ЕС с Украиной, Грузией, Молдавией, Азербайджаном, Арменией и Белоруссией.
«Все страны имеют суверенное право решать самостоятельно, с кем они хотят заключать торговые договоры и частью какого экономического блока они хотят стать. Речь не идет о выборе между Россией и ЕС», — приводит пресс-служба ЕП в пятницу слова Шульца, который выразил уверенность, что тесные экономические и политические связи с ЕС также улучшат отношения восточных соседей сообщества с Россией. «Это в интересах всех нас», — сказал Шульц.
Председатель ЕП надеется, что на саммите "Восточного партнерства» в конце ноября в Вильнюсе будет подписано соглашение об ассоциации между ЕС и Украиной. Главным сдерживающим фактором этого пока остается тюремное заключение экс-премьера Украины Юлии Тимошенко.