Երեւանի քաղաքապետարանը թղթի վրա բարձրացրել է երկաթուղայինների վարորդների աշխատավարձերը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Իրազեկ եւ պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը՝ մեկնաբանելով մեկ երթուղայինի վերաբերյալ Երեւանի քաղաքապետարանի հաշվարկները:
Նա հավելել է, որ տարակարծություններ անընդհատ են հայտնաբերվում, այդ թվում՝ հանձնաժողովի վերջին հանձնաժողովին: «Այնտեղ ես հարց տվեցի տրանսպորտային ընկերություններին, արդյոք նրանք վճարում են քաղաքապետարանի կողմից յուրաքանչյուր վարորդի համար նախանշված 165 հազար դրամը: Եվ արդյոք յուրաքանչյուր երթուղայինի վրա աշխատում է երկուական վրորդ՝ ութական ժամ աշխատանքային գրաֆիկով: Մտեք ցանկացած ավտոբուսային պարկ եւ կտեսնեք, որ այդպես չէ: Վարորդների պակաս կա»,-հայտարարել է նա:
Նրա խոսքով՝ աշխատավարձի մասին հարցերին վարորդները գրեթե միշտ պատասխանում են, որ «պլանի վրա են» եւ ստանում են այն, ինչը մնում է պլանը կատարելուց հետո:
Նշենք, որ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում երթուղայինների գծերը ղեկավարող ընկերությունների տնօրենը հայտարարել է, որ աշխատում են «սպիտակ» աշխատավարձով: Իսկ «Իսավ» ԲԲԸ ղեկավար Պատվական Միհրանյանը անգամ ներկայացրել է իր անձնակազմի աշխատավարձերի հետ կապված փաստաթղթերի կապոց, որը կհաստատեր նրա խոսքերը:

Мэрия Еревана завысила на бумаге зарплаты водителей маршруток. Об этом заявил журналистам 29 октября председатель НПО «Осведомленный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян, комментируя расчеты мэрии по ежемесячным расходам на 1 маршрутку (от этого будет зависеть расчет себестоимости проезда).
Расхождения, добавил он, обнаруживаются постоянно – в том  числе на последнем заседании комиссии. «Я задал там вопрос транспортным компаниям – а платят ли они в реальности те 165 тыс. драмов, которые записала на каждого водителя мэрия? И работает ли на каждой маршрутке или автобусе по 2 водителя по 8 часов каждый? Зайдите в любой автобусный парк, и увидите, что это не так. Водителей попросту не хватает», – заявил он.
По его словам, на вопросы о зарплате водители почти всегда отвечают, что «сидят на плане» и получают то, что остается сверх него.
Отметим, в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am директора компаний, управляющие линиями маршруток и автобусов, заявляли, что работают по «белым» зарплатам. А один из них, глава ООО «Исав» Патвакан Мигранян, даже представил бухучет по зарплатам своего персонала, подтвердивший его слова.
Тем не менее, зарплату водителям в 165 тыс драмов не называл ни один бизнесмен, а о недостатке водителей они заявляли уже не раз.