Իսրայելը հոկտեմբերի 30-ին ազատ է արձակել 26 պաղեստինցի բանտարկյալներից բաղկացած երկրորդ խումբը: Հինգ պաղեսինցիների հասցրել են Գազայի հատվածին սահմանակից ՀԱԿ, մնացած 21-ին՝ Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին տեղակայված ՀԱԿ: Այնտեղ նրանց հանձնել են պաղեստինյան իշխանություններին:
Ժամանածներին Պաղեստինում ողջունել է մոտ երկու հազար մարդ՝ Մահմուդ Աբբասի գլխավորությամբ: Գազայի հտվածում ազատ արձակվածների ողջունելու են եկել հարյուրավոր մարդիկ՝ հիմնականում նրանց հարազատները, հաղորդում է NEWSru Israel-ը:
Հավաքվածների առաջ ելույթ ունենալով՝ Աբբասը հայտարարել է, որ քանի դեռ իսրայելական բանտերում կա թեկուզ մեկ պաղեստինցի բանտարկյալ, Իսրայելի հետ խաղաղության պայմանագիր չի կնքվելու:
Խաղա գործընթացի առաջխաղացման համար Իսրայելը խոստացել է բանտերից ազատել մոտ 104 պաղեստինցիների: 26 հոգուց բաղկացած առաջին խումբը ազատ է արձակվել օգոստոսի 13-ին: Ինչպես սպասվում է, եւս երկու խմբեր ազատ կարձակվեն դեկտեմբերին եւ մարտ-ապրիլին, ընդգծում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:

Израиль освободил 30 октября вторую группу палестинских заключенных из 26 человек. Микроавтобусы Управления тюрем Израиля доставили пять палестинцев на КПП на границе с сектором Газа и 21 бывшего заключенного - на КПП на Западном берегу реки Иордан. Там они были переданы палестинским властям.
Возле правительственного комплекса «Муката» в Рамалле прибывших встретили около двух тысяч человек во главе с председателем Палестинской администрации Махмудом Аббасом. В секторе Газы освобожденных пришли встречать несколько сотен местных жителей, в основном их родственники, передает NEWSru Israel.
Выступая перед собравшимися в Рамалле, Аббас заявил, что пока в израильских тюрьмах будет оставаться хотя бы один палестинский заключенный, мирный договор с Израилем заключен не будет.
Всего Израиль для продвижения мирного процесса с палестинцами обещал в четыре этапа выпустить из тюрем 104 палестинца. Первая группа из 26 заключенных была освобождена 13 августа. Как ожидается, еще две группы палестинцев будут освобождены в декабре и марте-апреле, отмечает ИТАР-ТАСС.