NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով մեջբերում է հայ մտավորականության հայտնի  ներկայացուցիչ Էդմոնդ Ազադյանի  «The Armenian Mirror-Spectator»-ում տպագրված հոդվածը՝ զգալի կրճատումներով:
Վրաստանի նախագահական ընտրությունները ոչ միայն երկրի համար են նշանակալի, այլեւ հարեւան երկրների: «Վրացական երազանքը» քաղաքական կոալիցիա է՝ ստեղծված վրացի միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլիի կողմից՝ վերջին  10 տարում ղեկավարող նախագահ Սահակաշվիլիին եւ նրա «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունը իշխանությունից հեռացնելու համար:
Միախյիլ Սահակաշվիլին իշխանության էր եկել «վարդերի հեղափոխության» արդյունքում՝ տապալելով նախագահ Էդուարդ Շեւարդնաձեին եւ Վրաստանի համար քաղաքական նոր ուղղություն որդեգրելով: Դա մի ժամանակաշրջան էր, երբ Սորոսի հիմնադրամից ֆինանսավորվող քաղաքական ակտիվիստները քաղաքական հեղաշրջումներ էին կազմակերպում խորհրդային նախկին հանրապետություններում, ինչպես հայտարարում էին՝ ժողովրդավարության առաջխաղացման նպատակով, այնինչ իրականում այդ երկրների քաղաքականությունն ուղղորդում էին դեպի Արեւմուտք: Հաջորդ տարի Ուկրաինան «ժողովրդավարականացվեց» «նարնջագույն հեղափոխությամբ»:
ԱՄՆ-ում ուսում առած Սահակաշվիլին իր երկիրն ուղղորդեց դեպի Արեւմուտք եւ ՆԱՏՕ՝ այդ ընթացքում թշնամանալով հյուսիսային հարեւան Ռուսաստանի հետ, այն աստիճանի, որ 2008թ. նրանց միջեւ պատերազմ սկսեց, եւ Վրաստանը երկու տարածք կորցրեց՝ Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան:
Կառավարման այդ տասը տարիները նշանավորվեցին խառը արդյունքներով. Տնտեսությունը զարգացավ, օրենքի գերակայություն հաստատվեց, իսկ կոռուպցիան գրեթե արմատախիլ արվեց: Սակայն երկրում ժողովրդավարացման գործընթացը խիստ կանոնների գնով էր փորձարկվում. Ձերբակալությունների եւ կտտանքների շատ դեպքեր գրանցվեցին, ինչպես նաեւ՝ կոռուպցիայի, այս անգամ արդեն իշխող վարչակարգի կողմից:
Սահակաշվիլիի օրոք Հայաստանի հանդեպ Վրաստանի կառավարության վերաբերմունքը բավական անբարյացակամ էր, եթե ոչ՝ բացահայտ թշնամական: Այդ Վրաստանը ՄԱԿ-ում միշտ Հայաստանին դեմ եւ Ադրբեջանի օգտին էր քվեարկում, թեեւ Հայաստանն ու Վրաստանը իսլամական այս օվկիանոսում  քրիստոնյա միակ ազգերն են:
Սահակաշվիլի «վերջին ուռան» ՄԱԿ-ում լսվեց  նախորդ տարվա սեպտեմբերին, երբ նա տհաճ դիտողություններ արեց Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հետ կապված: Սահակաշվիլին նաեւ Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել էր Հայաստանին մեկուսացնել տարածաշրջանային բոլոր գործընթացներից. նավթատարներն ու գազատարները Վրաստանով էին տարվում, որպեսզի Հայաստանին զրկեին դրանցից օգտվելու հնարավորությունից:
Նոր նախագահը անգույն գիտնական է՝ քաղաքականության մեջ ժլատ փորձով:  Նա Իվանիշվիլիի պատկերացրած առաջնորդի կերպարն է: Միլիարդատերը խոստացել էր վրացական կառավարումից բացառել «սուպերմեն» ղեկավարներին, ինչպիսին Սահակաշվիլին էր ձգտում երեւալ:
«Վրացական երազանքի» առաջնորդները հավասարակշռված քաղաքականություն են վարում: Ընթանալով դեպի եվրաինտեգրում՝ նրանք նաեւ փորձում են հարաբերությունները հարթել Մոսկվայի հետ:
Հայաստանը Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի միջեւ թշնամության գերին է դարձել: Իվանիշվիլին իշխանության գալուց հետո հակասական հայտարարություններ էր հնչեցրել վիրահայերի առնչությամբ: Սակայն հայերի մեծ մասը քվեարկել է նրա թեկնածուի օգտին, հնարավոր է՝ Սահակաշվիլիի քաղաքականության դեմ չարացածության պատճառով, ինչպես նաեւ որոշակի փոփոխությունների հույսով:
Եթե Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի միջեւ հարաբերությունները կարգավորվեն, արտաքին աշխարհի հետ տարանցիկ առեւտուրը եւ մարդկանց ու ապրանքների փոխադրումները կհեշտացվեն: Ինչ վերաբերում է Վրաստանի բռնագրաված  հայկական եկեղեցիներին եւ հայերի հանդեպ լուռ խտրականությանը, ապա կօգնի միայն համբերատարությունը եւ ոչ բռնի դիմակայությունը
Վրաստանի նախագահական ընտրությունները տարածաշրջանում դրական փոփոխություններ են խոստանում՝ հույսով, որ որոշ դիվիդենտներ կառնչվեն նաեւ Հայաստանին:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью журналиста, известного представителя армянской интеллигенции США Эдмонда Азадяна, опубликованную в «The Armenian Mirror-Spectator», со значительными сокращениями:
Президентские выборы в Грузии имеют значение не только для грузин, но и для ее соседей. «Грузинская мечта» – это политическая коалиция, сформированная грузинским миллиардером Бидзиной Иванишвили с целью свергнуть президента Саакашвили и его партию «Единое национальное движение», правившую в течение последних 10 лет.
Михаил Саакашвили пришел к власти в результате «революции роз», свергнув президента Эдуарда Шеварднадзе и направив Грузию по новому политическому курсу. Это было время, когда политические активисты, финансируемые и обученные Фондом Сороса, разжигали политические перевороты в бывших советских республиках с заявленной целью продвижения демократии, но на самом деле переориентировали политику этих стран на Запад. В следующем году Украина была «демократизирована» через «оранжевую революцию».
Обученный в США Саакашвили наставил свою страну на путь к Западу и НАТО, и в процессе он породил вражду со своим северным соседом, Россией, до такой степени, что в 2008 году началась война между ними и Грузия потеряла два региона – Абхазию и Южную Осетию – в пользу России.
Это  десятилетие правления было отмечено смешанными результатами: экономика развилась, было установлено верховенство закона, а коррупция почти была вырвана с корнем. Но кампания, которая начала вносить демократию в страну, экспериментировала с переменами ценой суровых правил – было слишком много случаев задержания, а также пытки и коррупция уже со стороны новой администрации.
При Саакашвили отношения правительства Грузии с Арменией были очень недоброжелательными, если не откровенно враждебными. Эта Грузия всегда голосовала против Армении и за Азербайджан в ООН, несмотря на то, что они являются единственными христианскими нациями в этом исламском океане. «Последнее ура» Саакашвили прозвучало в ООН в сентябре прошлого года, когда он сделал неприятные замечания о вступлении Армении в Таможенный союз с Россией. Саакашвили также был в сговоре с Азербайджаном, чтобы изолировать Армению от всех региональных процессов – нефте- и газопроводы проводились через Грузию, чтобы лишить Армению доступа к этим энергетическим ресурсам.
Новый президент является бесцветным ученым со скудным опытом в политике. Он точно вписывается в представление Иванишвили о лидере. Ведь политик-миллиардер пообещал исключить из грузинской политики правителей-«суперменов», кем Саакашвили пытался представить себя. Лидеры «Грузинской мечты» планируют вести сбалансированную политику. Двигаясь в направлении европейской интеграции, они попытаются наладить отношения с Москвой.
Армения стала заложником враждебности и соперничества между Москвой и Тбилиси. После прихода к власти Иванишвили делал противоречивые заявления об армянах в Грузии. Однако большинство армян проголосовало за его кандидата, возможно, из злости к политике Саакашвили, а также с надеждой на некоторые изменения.
Если отношения между Москвой и Тбилиси нормализуются, транзитная торговля с внешним миром и передвижение людей и товаров будут облегчены. Что касается конфискованных армянских церквей в Грузии и молчаливой дискриминации в отношении армян, то поможет лишь терпение и ненасильственное сопротивление. Президентские выборы в Грузии обещают положительные изменения в регионе – с надеждой на то, что некоторые дивиденды коснутся  Армении.