Մետաղի ձուլակտորի արտահանման տուրքը շատ է օգնում հայ արտադրողներին: PanArmenian Expo ցուցահանդեսի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց «Նիկոլ Դուման» ընկերության տնօրեն Կառեն Գեւորգյանը:
Նրա խոսքով, մեկ տարի գործող տուրքն օգնում է հումքը երկրի ներսում պահել, տեղական ձուլագործների համար: «Արդյունքում մատակարարները ձգտում են մեզ հետ աշխատել երկարաժամկետ հիմքով եւ մեզ ոչ միայն քանակ, այլ որակ են առաջարկում, ընդ որում՝ բավականաչափ ցածր գնով»,- հավելեց Գեւորգյանը:
Գնի նվազեցումը թույլ տվեց փոխհատուցել էլեկտրաէներգիայի թանկացումը, որը, մասնագետի խոսքով, իրենք մեծ ծավալներով են օգտագործում:
Նշենք, որ PanArmenian Expo-ն անցկացվում է հոկտեմբերի 8-11-ը, «Մերգելյան էքսպո» ցուցասրահում: Ցուցահանդեսի ինֆորմացիոն հովանավորներից է նաեւ NEWS.am տեղեկատվական-վերլուծական գործակալությունը:

Заградительная пошлина на вывоз лома очень помогает армянским производителям. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am директор литейного предприятия «Никол Думан» Карлен Геворкян, в ходе промышленной выставки PanArmenian Expo в выставочном центре «Мергелян Экспо».
По его словам, пошлина, действующая с года, помогает сохранить сырье внутри страны для местных литейщиков. «В результате поставщики стараются работать с нами на долгосрочной основе и предлагают нам не только количество, но и нужно ее качество,  причём по более низкой цене», - добавил Геворкян.
Снижение цены позволило компенсировать подорожание электричества, которое литейные предприятия используют в больших объёмах, добавил он.
Отметим, выставка PanArmenian Expo проходит 8-11 октября. Одним из её информационных спонсоров является информационно-аналитическое агентство Новости Армении-NEWS.am.