Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն ու դրա արդյունքները կարեւոր փաստարկ հանդիսացան միջազգային հարաբերությունների ժամանակակից համակարգում: Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը կայացած «Հաղթանակի եւ պարտության ժառանգները. Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն ԱՊՀ եւ ԵՄ երկրների պատմական հիշողության մեջ» կոլեկտիվ մենագրության եւ «Խաչ Արարատի վրա» փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՌԴ նախագահին առընթեր Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի փոխտնօրեն Թամարա Գուզինկովան:
Նրա խոսքով, Երկրորդ աշխարհամարտի ժառանգությունը մնում է ամենից արդիական պատմական գիտելիքներից մեկը, որն օգտագործվում է ժամանակակից միջազգային-քաղաքական եւ միջպետական հարաբերությունների կառուցման ժամանակ:
«Հաղթանակի եւ պարտության ժառանգները» գիրքը, ըստ Թամարա Գուզինկովայի, նվիրված է Երկրորդ աշխարհամարտի մասին Եվրամիության եւ ԱՊՀ երկրների պատմական հիշողությանը: ԵՄ-ն այստեղ ներկայացված է երեք պետությամբ՝ Գերմանիա, Իտալիա եւ Ֆինլանդիա: «Մայիսի 9-ին մենք նշեցինք Հայրենական պատերազմում հաղթանակի 70-ամյակը, սակայն, բացի այդ, իրականում եւս մեկ ճակատամարտ է տեղի ունեցել. միանգամայն հասկանալի էր, որ Արեւմուտքը վճռական փորձ էր անում կոտրել ամենախորհրդանշական տարածությունը, որը գոյություն ուներ մինչ այդ, փորձում էր նաեւ ամբողջությամբ շրջել աշխարհի ամբողջական պատկերը: Վիճարկվում եւ կասկածի տակ էր առնվում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի երկու սկզբունքային խորհրդանիշ. այդ հոբելյանը նշելու վայրն ու ժամանակը»,- ընդգծեց Թամարա Գուզինկովան:
Նա նաեւ հավելեց, որ այն երկրները, որոնք ներկայում առաջին պլանում են հայտնվել եւ զգալիորեն ձեւավորում են միջազգային օրակարգը (ԱՄՆ, Գերմանիա, որոշ չափով՝ Իտալիա, ինչպես նաեւ ներկայում ԵՄ-ում ընդգրկված արեւելաեվրոպական երկրներ), ցանկանում են նվազեցնել Ռուսաստանի պատմական արժանիքները, որպեսզի Ռուսաստանը պատմական առումով «պարտվողի» դեր ունենա:
Նշենք, որ «Խաչ Արարատի վրա» ֆիլմում որպես փորձագետ հանդես են եկել Հայաստանի ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը եւ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին պատմող ֆիլմի նկարահանումները կատարվել են 2015 թվականի մայիսին:

Вторая мировая война и ее итоги стали очень важным аргументом в современной системе международных отношений. Об этом заявила 14 октября заместитель директора Российского института стратегических исследований при президенте России Тамара Гузинкова на презентации в посольстве России в Армении коллективной монографии «Наследники победы и поражения: Вторая мировая война в исторической памяти стран СНГ и ЕС» и документального фильма «Крест над Араратом», которые подготовлены Российским институтом стратегических исследований.
По ее словам, наследие Великой Отечественной и Второй мировой войны остается одним из самых актуальных исторических знаний, которые используются в конструировании современных международно-политических и межгосударственных отношений.
Книга «Наследники победы и поражения», согласно Тамаре Гузинковой, посвящена исторической памяти стран Европейского Союза и СНГ в Великой Отечественной войне. Европейский Союз здесь представлен тремя странами – Германией, Италией и Финляндией. «9 мая мы отпраздновали 70-летие победы в Великой Отечественной войне, но, кроме этого, на самом деле была еще одна битва: было совершенно понятно, что Запад предпринимал решительную попытку слома самого символического пространства, которое существовало до этого времени, попытку полностью перевернуть целостную картину мира. Оспаривались, подвергались всяческому сомнению и демонизации два принципиальных символа окончания Второй мировой войны: время и место празднования этого юбилея», - подчеркнула Тамара Гузинкова. Те страны, продолжила она, которые сейчас выдвинулись на первый план и которые в значительной степени формируют мировую повестку дня (это США, Германия, это в определенной степени Италия, а также восточноевропейские страны, которые сейчас вошли в Евросоюз), хотят принизить исторические заслуги России для того, чтобы вести политические споры с совершенно других силовых позиций, чтобы Россия выглядела «лузером» в историческом плане.
Отметим, что экспертами в фильме «Крест над Араратом» выступают директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян и ректор Ереванского государственного института Арам Симонян. Съемки фильма прошли в мае 2015 года. Он рассказывает об истории армяно-российских отношений.