Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունները կկարողանան ձեռներեցային գործունեությամբ զբաղվել: Այս մասին ասված է «Հասարակական կազմակերպությունների մասին օրենքում» փոփոխությունների նախագծում ու հարակից օրինագծերի փաթեթում, որը հաստատվել է Կառավարության հոկտեմբերի 29-ի նիստում:
Ինչպես նշված է օրենքի նախագծում, ձեռներեցությունից ստացված շահույթը կազմակերպության կանոնադրական նպատակներից բացի որեւէ այլ նպատակի համար չպետք է օգտագործվի: Եկամուտը չպետք է բաշխվի նաեւ կազմակերպության անդամների միջեւ: Հասարակական կազմակերպությունների համար եկամուտի այլ աղբյուրներ կարող են դառնալ դրանց անդամների ներդրումներն ու անդամավճարները, կազմակերպության մասնակիցների կողմնակի ձեռներեցային գործունեությունից ստացված միջոցները, նվիրատվությունները եւ բյուջետային միջոցները:
Ինչպես նշեց Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, օրինագիծը ենթադրում է նաեւ ուժեղացնել վերահսկողությունը հասարակական կազմակերպությունների բյուջետային աջակցության նկատմամբ եւ նրանց ավելի հաշվետու դարձնել:

НПО в Армении смогут заниматься предпринимательской деятельностью. Об этом говорится в проекте изменений в закон «Об общественных организациях» и пакете сопутствующих законопроектов, одобренном на заседании Правительства 29 октября.
Как отмечается в законопроекте, выручка от предпринимательской деятельности не должна идти ни на какие другие цели, кроме уставных целей организации. В том числе, доход не должен распределяться между членами организации. Другими источниками дохода НПО могут стать вложения её членов и их взносы, средства от сторонней предпринимательской деятельности участников НПО, пожертвования, средства из бюджета.
Как отметил премьер-министр Армении Овик Абрамян, законопроект предлагает также усилить контроль над бюджетной поддержкой НПО и повысить их подотчётность.