Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը հաջողություն է մաղթել Օդեսայի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիին եւ աջակցություն հայտնել ՆԳՆ ղեկավար Արսեն Ավակովին: Ինտերֆաքս Ուկրաինայի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտարարել է Կիեւում կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք իրեն տեսնում է կառավարության ղեկավարի պաշտոնում, եթե դրանում ընդգրկվի Սահակաշվիլին եւ բացակայի Ավակովը:
«Հույս ունեմ, որ նա (Սահակաշվիլին) իրեն որպես լավ նահանգապետ կդրսեւորի, քանի որ հիմա Օդեսայի մարզը դեռեւս ո՛չ առաջին, ո՛չ հինգերորդ, ո՛չ էլ նույնիսկ տասներորդ տեղում է, այլ տասնվեցերորդ: Այդ պատճառով ես նրան հաջողություն եմ մաղթում Օդեսայի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնում»,- ասել է Յացենյուկը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ավակովն Ազգային ոստիկանությունում արժեքավոր բարեփոխումներ է իրականացրել եւ հետագա բարեփոխումների իրականացման հարցում աջակցության է արժանի:
«Նա արժանի է աջակցության, ինչպես նաեւ հետագայում կառավարության եւ վարչապետի հետ իրավապահ համակարգում բարեփոխումների իրականացնելու, եւ այլ կերպ չի լինի»,- ասել է ուկրաինացի պաշտոնյան:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 14-ին Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովը տեղեկացրել էր, որ Բարեփոխումների ազգային խորհրդի նիստում լեզվակռիվ է ունեցել Օսեդայի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիի հետ, որի ընթացքում Ավակովը ջուր է շփել Սահակաշվիլիի դեմքին:

Премьер-министр Украины Арсений Яценюк пожелал успеха главе Одесской области Михаилу Саакашвили и выразил поддержку главе МВД Арсену Авакову. Об этом он заявил на итоговой пресс-конференции в Киеве, отвечая на вопрос о том, видит ли он себя главой правительства, если в него войдет Саакашвили и будет отсутствовать Аваков, передает Интерфакс-Украина.
«Я надеюсь, что он (Саакашвили) проявит себя как хороший областной руководитель, потому что сейчас пока Одесская область ни на первом, ни на пятом и даже ни на десятом месте, а на шестнадцатом. Поэтому я ему желаю успеха как главе Одесской обладминистрации', - отметил Яценюк.
Он также добавил, что если глава Одесской ОГА будет нуждаться в какой-либо помощи, то может рассчитывать на поддержку правительства, как и любой другой руководитель области.
В то же время Яценюк подчеркнул, что Аваков провел достойную реформу Национальной полиции и заслуживает поддержки в реализации дальнейших реформ.
«Он заслуживает и поддержки, и того, чтобы дальше вместе с правительством и премьер-министром проводить реформы правоохранительной системы, и по-другому не будет», - подчеркнул глава Кабмина.
Напомним, 14 декабря министр внутренних дел Украины Арсен Аваков сообщил, что в ходе заседания Национального совета реформ произошла перепалка с председателем Одесской областной государственной администрации Михаилом Саакашвили, в ходе которой Аваков плеснул водой Саакашвили в лицо.