Արեւելյան Յորքշիրի 52-ամյա բնակիչ Թոմաս Մեյրը, որը մեղադրվում է բրիտանական խորհրդարանի անդամ Ջո Քոկսի սպանության համար, առաջին անգամ կանգնել է դատարանի առջեւ:
Երբ Վեստմինստերյան դատարանը նրան խնդրել է հաստատել իր անունը, Թոմաս Մեյրն ասել է. «Մահ դավաճաններին, ազատություն Մեծ Բրիտանիային», հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Մեյրին մեղադրում են նաեւ հանցագործություն կատարելու նպատակով հրազեն եւ հարձակողական զենք ունենալու համար:
Լեյբորիստական կուսակցությունից պատգամավոր 41-ամյա Ջո Քոկսը սպանվել էր հունիսի 16-ին Լիդսից ոչ հեռու Բերստալլ տեղանքում իր պատգամավորական ընդունարանի մոտ:
Ականատեսների պատմելով, Քոկսին է մոտեցել տղամարդ, որը, ըստ ամենայնի, որոշ ժամանակ սպասել էր նրա ընդունարանի մոտ, սկզբում երկու անգամ կրակել է նրա ուղղությամբ, իսկ հետո, երբ Քոկսն ընկել է, երրորդ անգամ` գլխին: Հետո նա մի քանի անգամ դանակով հարվածել է խորհրդարանի անդամին:
Ջո Քոկսն ավելի ուշ` հիվանդանոցում մահացել է վերքերից:
Ջո Քոկսը քարոզչական արշավի էր մասնակցում Բրիտանիայի` հունիսի 23-ին նշանակված հանրաքվեի արդյունքում Եվրամիությունում մնալու օգտին:

52-летний житель Восточного Йоркшира Томас Мэйр, обвиняемый в убийстве члена британского парламента Джо Кокс, впервые предстал перед судом.
Когда Вестминстерский суд попросил его подвердить свое имя, Томас Мэйр сказал: «Смерть предателям, свободу Великобритании!», передает Русская служба BBC.
Мэйра также обвиняют во владении огнестрельным и наступательным оружием с целью совершения преступления.
Депутат от Лейбористской партии 41-летняя Джо Кокс была убита 16 июня возле своей депутатской приёмной в местечке Берсталл недалеко от Лидса.
По рассказам очевидцев, к Кокс подошел мужчина, который, судя по всему, некоторое время ожидал ее у приемной, и выстрелил в нее сначала два раза, а затем, когда Кокс упала, третий раз - в голову. Затем он несколько раз ударил члена парламента ножом.
Джо Кокс скончалась позднее в больнице от ран.
Джо Кокс участвовала в агитационной кампании за то, чтобы Британия осталась в составе Евросоюза по итогам референдума, намеченного на 23 июня.