Ղրղզ նկարիչ Ազամաթ Ջանալիեւը մեխերից եւ բրդից Վլադիմիր Պուտինի դիմանկարն է ստեղծել՝ Ռուսաստանի նախագահի ծննդյան տարեդարձի առիթով:
Ջանալիեւը լրագրողներին ասել է, որ կցանկանար այն անձամբ նվիրել Պուտինին, բայց ծրագրում է շարունակել շուրջերկրյա ճանապարհորդությունը, որի ընթացքում մտադիր է հայտնի անձանց պատկերով շուրջ 200 նկար ստեղծել: Դիմանկարը նա թողնելու է Սանկտ Պետերբուրգի Պետրոպավլովսկի ամրոցում:
«Հույս ունեմ, որ լրատվամիջոցների միջոցով նա կիմանա նվերի մասին եւ ինչ-որ մեկը դիմանկարը կփոխանցի նրան, եթե ես արդեն մեկնած լինեմ: Բայց եթե ինձ Կրեմլ կանչեն, որտեղ էլ լինեմ՝ կգնամ»,- ասել է նկարիչը:
Facebook-ի իր էջում նա նաեւ նշել է, որ նկարը նախագահին է նվիրում Ռուսաստանում բնակվող ղրղզ բոլոր միգրանտների անունից:

Kyrgyz artist Azamat Janaliyev has created the portrait of Russian President Vladimir Putin from nails on occasion of the latter’s birthday, Radio Baltika reports.
Janaliyev ‘painted’ the picture on a plywood sheet, using nails and wool yarn. He told the journalists that he would like to personally hand his creation to Putin, but plans to continue his round-the-world trip, during which he is going to ‘paint’ about 200 pictures of famous people. He will leave Putin’s portrait in the Peter and Paul fortress of Saint Petersburg.
“I hope he will find out about this present through the media and someone will hand him the portrait if I leave by then. But if I am called to Kremlin, I will come no matter where I am,” Janaliyev said.
On his Facebook page, the artist added that he gifts the portrait to the President on behalf of all Kyrgyz migrants residing in Russia.