Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդագը հոկտեմբերի 26-27-ին կմեկնի ԱՄՆ՝ «Հիզմեթ» շարժման գաղափարախոս Ֆեթուլլահ Գյուլենին արտահանձնելու հարցը քննարկելու համար, որին մեղադրում են հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձի մեջ։
Արդարադատության նախարարի խոսքով՝ ինքն ամերիկյան կողմին կներկայացնի բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որոնք հաստատում են Գյուլենի հանցավոր գործունեությունը, գրում է Milliyet–ը։
Նրա խոսքով՝ ինքն ԱՄՆ կտանի Գյուլենի՝ երբեւէ պատրաստված ամենաամբողջական դոսյեն։ «Ավելի հուսալի դոսյե չկա եւ չի կարող պատրաստվել։ Դրանում կա մոտ 500 հազար փաստաթուղթ թվային կրիչներով։ Եթե Գյուլենի արտահանձնումը չիրականացվի նման ամբողջական դոսյեով, ապա ես չգիտեմ, թե ուրիշ ինչպիսի դոսյե կարելի է նախապատրաստել»,– մեջբերում է թերթը նախարարի խոսքը։

Министр юстиции Турции Бекир Боздаг 26-27 октября отправится в США для обсуждения вопроса о выдаче идеолога движения «Хизмет»  Фетуллы Гюлена, который обвиняется в организации попытки государственного переворота. По словам главы минюста, он представит американской стороне все необходимые документы, подтверждающие преступную деятельность Гюлена, сообщает ТАСС со ссылкой на газету  Milliyet.
По его словам, он везет с собой самое полное досье на Гюлена, которое когда-либо было подготовлено. «Нет и не может быть более надежного досье, чем подготовленное на Гюлена… (В нем) имеются около 500 тыс. документов на цифровых носителях. Если выдача (Гюлена) не будет осуществлена на основе такого полного досье, то я не знаю, какое еще досье можно подготовить», - цитирует министра Milliyet.