Դիարբեքիրի դատախազությունը պահանջել է քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահներ Սելահադդին Դեմիրթաշին եւ Ֆիգեն Յուքսեքդաղին 142 եւ 83 տարվա ազատազրկման դատապարտել, հայտնում է NTV–ն։
Քաղաքական գործիչներին մեղադրում են ահաբեկչական կազմակերպության օգտին քարոզելու, իշխանությունների նկատմամբ դժգոհություն հրահրելու մեջ։
2016-ի նոյեմբերի 4-ին Թուրքիայի դատախազության պահանջով ձերբակալվել էին երկրի խորհրդարանի Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության 15 պատգամավորներ, որոնց իշխանությունները մեղադրում են Քրդական բանվորական կուսակցության հետ կապերի մեջ։ Ավելի ուշ 11 պատգամավորի, այդ թվում՝ Դեմիրթաշին եւ Յուքսեքդաղին կալանավորել էին։

Прокуратура города Диярбакир потребовала приговорить сопредседателей Партии демократии народов (ПДН) Селаххаттина Демирташа и Фиген Юксекдаг к 142 и 83 годам тюремного заключения соответственно, сообщает Lenta со ссылкой на турецкий телеканал NTV.
Политиков обвиняют в пропаганде террористической организации, разжигании недовольства действиями властей.
4 ноября 2016 года по запросу турецкой прокуратуры были задержаны 15 депутатов парламента страны от ПДН, которых власти обвинили в связях с Курдской рабочей партией. Позже 11 депутатов, включая Демирташа и Юкседаг, были арестованы.
Уголовное преследование депутатов в Турции стало возможным после того, как 7 июня прошлого года президент Реджеп Тайип Эрдоган подписал закон о снятии с них неприкосновенности.