Ինքնաթիռի միջադեպի հետ կապված, որտեղ բելառուսցի սահմանապահները իբր թե ռադիոկատիվ սարքավորում են գտել, որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել: Հիշեցնենք, որ բարձրագոչ մեղադրանքը հնչեցրել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն` նախօրեին տեղի ունեցած խորհրդակցութան ժամանակ: Նրա խոսքով` նշված սարքավորումը հայտնաբերվել է Հայաստանից ժամանած օդանավում: Սակայն այն մասին, որ ինքնաթիռը պատկանել է բելառւսական ընկերության, Բելառուսի նախագահը «մոռացել է» հիշատակել: Փաստացի, Բելառուսի նախագահն առաջին անգամը չէ, որ իրեն թույլ է տալիս հրապարակայնորեն ստել ու աղավաղել փաստերը:
Ինչպես «ԱրմԻնֆո» գործակալությանը հայտնել են ՀՀ էներգետիկայի նախարարությունում` դեռեւս 2016-ի հոկտեմբերի 3-ին խորվաթական «Ֆրիդ» ընկերությունը Հայաստան է մատակարել վերահսկիչ սարքավորումը, որը առաքել է բելառուսական «JSC Aircompany Grodno» ընկերությունը` պարտավորվելով նույն կերպ սարքավորումը հետ առաքել: 2017-ի մարտի 15-ին բելառուսական ընկերությունը Երեւան-Գոմել չվերթի իրականացման հայցադիմում է ներկայացնել: Կից փաստաթղթերում տեղեկություն է տրվել բեռի բնույթի մասին, որի մասին տեղեկացվել են բելառուսական ավիացիոն իշխանությունները, որից հետո չվերթի իրականացման իրավունք է ստացվել: Նախարարությունում ընդգծել են, որ սարքավորման տեղափոխման գործընթացն իրականացվել է համապատասխան տրանսպորտային ընկերության հետ պայմանագրի` ըստ բոլոր միջազգային կարգավորող կանոններին համապատասխան փաստաթղթերի ու պայմանագրերի հիման վրա:
Սակայն նախօրեին երեկոյան ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեն իր պարտքն է համարել հերքել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությունը: «Կապված նշված հայտարարության հետ` վստահեցնում ենք, որ օդանավակայանում ուղեբեռն ու ուղեւորները անհրաժեշտ ստուգում են անցնում, եւ մաքսային լիազորությունների շրջանակներում իրականացված միջոցառումների արդյունքում ոչ մի խախտում չի արձանագրվել: Հետեւաբար, այն մասին, որ օրինախախտման փաստը չի նկատվել, խոսք անգամ լինել չի կարող», - հայտարարել են կոմիտեի մամուլի ծառայությունում:

Стали известны интересные подробности инцидента с самолетом, на борту которого белорусские пограничники якобы обнаружили радиоактивное оборудование.
Напомним, что громкое обвинение, подхваченное СМИ, выдвинул президент Беларуси Александр Лукашенко на состоявшемся накануне совещании. С его слов, указанное оборудование было обнаружено на борту прибывшего из Армении самолета. Однако о том, что оборудование принадлежало белорусской компании, президент этой страны «забыл» упомянуть. Фактически, президент Беларуси уже не в первый раз позволяет себе публично лгать и искажать факты.
Как пояснили агентству АрмИнфо в Министерстве энергетики Армении, еще 3 октября 2016 года отобранная генеральным подрядчиком проекта по продлению срока эксплуатации энергоблока N2 Армянской АЭС АО «Русатом Сервис» в качестве подрядчика - хорватская компания «Фрид» поставила в Армению контрольное оборудование, которое доставила белорусская компания «JSC Aircompany Grodno», обязавшаяся тем же путем доставить оборудование обратно. Белорусская авиакомпания 15 марта 2017 года представила заявку для выполнения рейса по маршруту Ереван-Гомель. В сопровождающих документах была дана информация о характере груза, о которой были проинформированы белорусские авиационные власти, после чего было получено право на выполнение рейса. В министерстве подчеркнули, что процесс перевозки оборудования был осуществлен в соответствии с договором с транспортной компанией на основе заключенных договоров и документов, в соответствии со всеми международными регулятивными правилами. Отметим, что между Арменией и Беларусью действует межгосударственное соглашение о сотрудничестве в сфере атомной энергетики, предусматривающее и обмен информацией. В Министерстве подчеркнули, что радиоактивное оборудование, зафиксированное транзитом из Еревана в гомельском аэропорту, перевозилось в соответствии со всеми международными регулятивными документами и правилами.
Однако, накануне вечером Комитет по госдоходам Армении счел своим долгом опровергнуть заявление Александра Лукашенко. «В связи с указанной публикацией, заверяем, что в аэропорту багаж и пассажиры проходят надлежащий контроль, и никакое нарушение не выявлено по итогам мероприятий, проведенных в рамках таможенных полномочий. Следовательно, о том, что факт правонарушения мог быть не замечен, речи не идет», - заявили в пресс-службе комитета.