ԵՄ–ն ու Եվրոպական հանձնաժողովը հետաքրքրված չեն վիզայի հարցերը եկամտի աղբյուր դարձնելու հարցում։ Այս մասին Մինսկում հայտարարել է Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը՝ խոսելով շենգենի վիզաների արժեքի ծրագրվելիք ավելացումը մինչեւ 80 եվրո, փոխանցում է «ԲելաՊան»–ը։
«Մեր նպատակը վիզաների արագ տրամադրումն ապահովելն է։ Այստեղ որոշակի պայմաններ կան, սակայն մենք մտադիր չենք դրանով գումար աշխատել»,–ասել է նա։
Նախկինում ԵՄ անդամ երկրների դեսպանները հավանության են արժանացրել Եվրոպական հանձնաժողովի մանդատը Վիզային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցում Եվրոպական խորհրդարանի հետ բանակցություններ սկսելու համար։ Նախատեսվող փոփոխությունների թվում՝ վիզայի համար դիմելու ժամանակահատվածը ոչ ուշ քան մեկնումից 15 օր առաջ սահմանելը եւ հյուպատոսական վճարի ավելացումը 60-ից մինչեւ 80 եվրո։ Վճարի ավելացումը չի վերաբերի այն երկրներին, որոնց հետ ԵՄ–ն ունի վիզայի գործընթացի դյուրացման մասին համաձայնագիր եւ որոնց համար շենգենի վիզայի արժեքը կազմում է 35 եվրո։

ЕС и Европейская комиссия не заинтересованы в том, чтобы «сделать визовые вопросы источником дохода». Об этом заявил еврокомиссар по европейской политике соседства и переговорам о расширении ЕС Йоханнес Хан в Минске,  говоря о планируемом повышении стоимости шенгенских виз до 80 евро сообщает БелаПан.
«Наша цель — обеспечить быструю выдачу виз. Здесь есть определенные условия, но мы не намерены зарабатывать на этом деньги», — сказал он.
Ранее послы стран — членов ЕС одобрили мандат Еврокомиссии на начало переговоров с Европарламентом о внесении изменений в Визовый кодекс. Среди планируемых изменений — установка периода подачи визовых заявок не позднее чем за 15 дней до поездки и увеличение консульского сбора с 60 до 80 евро. Повышение сбора не коснется тех стран, с которыми у ЕС подписаны соглашения об упрощении визовых процедур и для которых цена шенгенских виз составляет 35 евро.
Посол ЕС ушел от ответа на вопрос о правомерности действий полиции в отношении протестующих в Тавуше
Необходимо провести диалог и обсуждение по всем вопросам, которые важны для Армении…
Президент Чехии призвал к принятию евро в стране
Если мы хотим играть в высшей лиге…
Премьер-министр принял гендиректора Еврокомиссии по вопросам расширения и политике соседства
Европейская комиссия готова в тесном сотрудничестве способствовать реализации приоритетов правительства РА…