ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում է կայացրել ԿԺԴՀ-ի դեմ ամերիկյան բազմաթիվ միակողմանի պատժամիջոցների գործողությունների ժամկետը եւս մեկ տարով երկարաձգել: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ մամուլի ծառայության պարզաբանման խոսքը բազմաթիվ սահմանափակումների պահպանման մասին է, որոնք կիրառվել են հիմնականում նախագահ Բարաք Օմաբայի հրամանագրերով, ինչպես նաեւ գործող նախագահի 2017 թվականի հրամանով: Այդ պատժամիջոցները մասնավորապես վերաբերել են ԿԺԴՀ-ի մի շարք սառեցված ակտիվների արգելափակմանը:
Պատժամիջոցների ժամկետն ավարտվում է այս տարվա հունիսի 26-ին: Թրամփը որոշել է դրանք եւս մեկ տարով երկարաձգել՝ պատճառաբանելով, որ Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ արտակարգ դրության ռեժիմը պահպանվում է:

Президент США Дональд Трамп принял решение продлить на год срок действия различных односторонних американских санкций в отношении КНДР. Об этом сообщила пресс-служба Белого дома, передает ТАСС
Как она уточнила, речь идет о сохранении в силе многочисленных ограничительных мер, которые вводились в основном указами президента США Барака Обамы в августе 2010 года, апреле 2011 года, январе 2015 года, марте 2016 года, а также распоряжением действующего главы государства от сентября 2017 года. Эти рестрикции предусматривали, в частности, блокирование ряда замороженных активов КНДР.
Срок действия санкций истекал 26 июня текущего года. Трамп постановил продлить его еще на год, ссылаясь на то, что сохраняется «режим чрезвычайного положения применительно к Северной Корее», говорится в уведомлении главы американской администрации, также направленном Конгрессу США.