ՌԴ դեսպանատունը կշարունակի բրիտանական իշխանությունների վրա ճնշում գործադրել Սկրիպալների գործին վերաբերող հարցերում: Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում ՌԴ դեսպան Ալեքսանդր Յակովենկոն, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեզ համար դա (Սկրիպալների գործը) քաղաքական հարց է: Բնականաբար, ճնշում կգործադրենք: Այդ թվում՝ նաեւ պաշտոնական հարցումների եւ բրիտանական կողմի հետ երկխոսության ճանապարհով»,- դեսպանների խորհրդակցությունից առաջ լրագրողներին ասել է Յակովենկոն:
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին անգլիական Սոլսբերի քաղաքում, բրիտանական իշխանությունների պնդումների համաձայն, թունավորվել էին ՀԳՎ նախկին սպա Սերգեյ Սկրիպալը եւ նրա դուստր Լուլյան, ինչը խոշոր միջազգային սկանդալ էր հարուցել: Լոնդոնի կարծիքով՝ А234 նյութով Սկրիպալների թունավորմանը մասնակցել է ռուսական պետությունը, Մոսկվան սա կտրականապես հերքում է:

The embassy will continue to exert pressure on the UK authorities over the Skripal’s case, Russian envoy to UK Alexander Yakovenko told reporters.
“For us this is political issue. Of course, we will exert pressure both through official requests and dialogue with the British side,” RIA Novosti reported quoting Yakovenko.
As reported earlier, the former Russian spy Sergei Skripal and his daughter were found slumped on a bench in Salisbury on March 4. UK Prime Minister Theresa May accused Russia of being responsible for an attack and expelled 23 Russian diplomats from the country. Another 24 European countries, Australia, Georgia and Canada also decided to expel Russian diplomats (total 63 people). Russia denied involvement in the poisoning.