Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 27–ին մասնակցել է Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի նախարարական հանդիպմանը: ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ միջոցառմանը մասնակցում էին Բոլիվիայի, Հունաստանի, Եգիպտոսի, Իրանի, Իրաքի արտաքին գործերի նախարարները, Իտալիայի, Չինաստանի և Պերուի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում նախարար Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր գործընկերներին՝ Հայաստանին ընձեռած հնարավորության համար դառնալու Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի լիիրավ անդամ:
«Մենք գիտակցում ենք մեր հավաքական մշակութային ժառանգության, վայրերի, նյութական և ոչ նյութական ժառանագության խոցելիությունը: Այդ ժառանգությունը պետք է պաշտպանել, և հենց այդ պատասխանատվությամբ է, որ ցանկանում ենք միասին աշխատել՝ գործելով որպես ֆորումի շատ ակտիվ անդամ», - նշեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan participated in the ministerial meeting of the Forum of Ancient Civilizations in New York on September 27. Foreign Ministers of Bolivia, Greece, Egypt, Iran, and Iraq and high ranking officials from Italy, China and Peru participated in the forum, the press service of the MFA Armenia reported.
In his speech Minister Mnatsakanyan thanked all his colleagues for giving Armenia an opportunity to become a full member of the Forum of Ancient Civilizations.
“We understand the vulnerability of our joint cultural heritage, places, material and non-material heritage. This heritage needs to be protected and with this sense of responsibility we want to work together, acting as a very vigorous member of the forum”, the Armenian Foreign Minister said.