Դեկտեմբերի 4-ին Շիրակի մարզում աղետի ենթարկված ՍՈՒ-25 մարտական ինքնաթիռի սեւ արկղը ձայնային կարդիգրամայի արդյունքներն ուղարկվել են Պաշտպանության նախարարություն։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ կործանված ինքնաթիռի սեւ արկղի փորձաքննությունն իրականացրել են ռուս մասնագետները։
«Ստացվել են միայն ձայնային կարդիոգրամայի արդյունքները, որոնք հրապարակման ենթակա չեն։ Սեւ արկղի փորձաքննությունը այլ բազմաթիվ գործողություններ էլ է ենթադրում, որոնց պատասխանը դեռ չեն ստացվել։ Միայն ձայնային տվյալներով չի ամփոփվում եւ միայն մեկ էքսպերտիզայով չի ամփոփվում, դա տեւական ժամանակ է տեւում, տարբեր կողմերից ուսումնասիրվում է, եւ եթե տվյալ գործով լինեն մեղադրյալներ, մեղավորներ կհայտարարվի այդ մասին»,– ասաց նա։
Արծրուն Հովհանիսյանը հավելեց, որ փորձաքննության արդյունքները հնարավոր է չհրապարակվեն, քանի որ ռազմական ինքնաթիռ է կործանվել եւ արդյունքները ռազմական գաղտնիք կարող են իրենց մեջ պարունակել։
Նշենք, որ աղետի հետեւանքով զոհվել էին երկու օդաչուները` Արմեն Բաբայանն ու Մովսես Մանուկյանը:
Դեպքից հետո ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 10-րդ կայազորի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 378-րդ հոդվածի հատկանիշներով` թռիչքների կամ դրանց նախապատրաստման կանոնները խախտելու համար:

Результаты звуковой кардиограммы черного ящика боевого самолета СУ-25, потерпевшего крушение 4 декабря в Ширакской области Армении, отправлены в Министерство обороны. Об этом в беседе с Новости Армении- NEWS.am сообщил пресс-секретарь министра обороны республики Арцрун Ованнисян, добавив, что экспертиза черного ящика самолета былв проведена российскими специалистами.
«Получены только результаты звуковой кардиограммы, которые не подлежат обнародованию. Экспертиза черного ящика предполагает также множество других действий, ответ на которые еще не получен. Итоги подводятся не только  по звуковым данным и экспертизе. Это требует длительного времени, изучается с разных сторон, и если по данному делу будут обвиняемые, виновные, об этом будет объявлено», - сказал он.
Арцрун Ованнисян добавил, что возможно, результаты экспертизы не будут обнародованы, так как крушение потерпел военный самолет, и результаты могут содержать военную тайну.
Отметим, что в результате крушения погибли два пилота: Армен Бабаян и Мовсес Манукян.
После трагического происшествия в следственном отделе 10-го гарнизона Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело по признакам 378-ой статьи Уголовного кодекса Армении (за нарушение полетов или правил к их подготовке).