Լեգենդար Pink Floyd ռոք խմբի առաջնորդներից մեկի՝ Դեւիդ Գիլմորի 120 կիթառից բաղկացած հավաքածուն Christie's աճուրդում ձեռք են բերել 21.5 մլն դոլարով, հաղորդում է Associated Press-ը:
Նշվում է, որ հավաքածուի վաճառքից ստացված հասույթն ուղղվել է ClientEarth կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարող ոչ առեւտրային կազմակերպությանը:
Հավաքածուում ներառվել են հետեւյալ ապրանքանիշերի կիթառները. by Fender, Rickenbacker, Ovation, Gibson, C.F. Martin եւ Gretsch, ինչպես նաեւ բանջո եւ հզորացուցիչներ:
«Մեզ պետք է քաղաքակիրթ աշխարհ, որը գոյություն կունենա մեր թոռների եւ նրանց սերունդների համար, եւ որում հնարավոր կլինի նվագել այս կիթառներն ու երգել»,-գրել է Դեւիդ Գիլմորը թվիթերյան իր միկրոբլոգում:

Коллекцию из 120 гитар одного из лидеров легендарной рок-группы Pink Floyd Дэвида Гилмора купили на аукционе Christie's за 21.5 млн. долларов, сообщает Associated Press.
Отмечается, что сумма, вырученная за продажу коллекции, была передана некоммерческой организации по борьбе с изменением климата ClientEarth.
В коллекцию вошли гитары следующих марок: by Fender, Rickenbacker, Ovation, Gibson, C.F. Martin и Gretsch, а также банджо и усилители.
«Нам нужен цивилизованный мир, который будет существовать для наших внуков и их потомков, и в котором можно будет играть на этих гитарах и петь песни», - написал Дэвид Гилмор в своем микроблоге в Twitter.