իկոլ Փաշինյանը պատերազմ է հայտարարել Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Այս մասին այսօր` հուլիսի 12-ին, ասաց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը` իր նոր տեսանյութում, որտեղ պատասխանում է ֆեյսբուքյան օգտատերերի հարցերին:
«Օգտագործելով ավելի քան 10 տարվա աշխատանքի արդյունքները, որ հոգեւորականները վատն են, կաշառակեր են, օգտագործելով մարդկանց ինչ-որ տեղ օբյեկտիվ զայրույթը՝ քանդում է եկեղեցին։ Նիկոլ Փաշինյանը էլ ի՞նչ պետք է անի, որ մենք հասկանանք, որ նա իր հետեւողականորեն կատարում է իր ծրագիրն ու իր պատվիրատուների պատվերը։ Հիշում եք, չէ՞, որ գնացին վեհարանը գրավեցին։ Հիշո՞ւմ եք՝ ինչ եղավ այդ մարդկանց հետ։ Չէ, նրանց չձերբակալեցին, նրանց տվեցին պաշտոն։ Հիշում եք, չէ՞, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին սկզբից ասացին, որ դու իրավունք չունես թիկնապահ ունենալ, որովհետեւ ժողովրդից ես պաշտպանվում, դա ասել է մի մարդ, որը հիմա շրջում է թիկնապահներով, հետո կաթողիկոսին քաշքեցին։ Իրենք անթաքույց զբաղված են հայերին ատելով, իրենք անթաքույց զբաղված են պետությունը եւ հասարակությունը քանդելով, որովհետեւ ստեղծում են նոր Հայաստան, այո, այդտեղ նրանք ազնիվ են։ Այդ նոր Հայաստանում պոռնիկները ավելի շատ իրավունքներ ունեն, քան սովորական լավ, օրինապաշտ քաղաքացիները։ Այդ նոր Հայաստանում ստեղծվում է նոր հայի տեսակ, այն չպետք է ունենա հայրենիք, որովհետեւ նոր Հայաստանի հայի հայրենիքը ֆեյսբուքահայաստանն է, որտեղ հիշողությունը 24 ժամ է եւ ամենակարեւոր նորությունը Աշոտի վերադարձն է։ Այդպիսի Հայաստան է ստեղծում Նիկոլ Փաշինյանը։ Իսկ եկեղեցու դեմ նա պայքարում է, որովհետեւ պատվիրատուները հասկացել են՝ երեք բեւեռ հայկական հասարակության համար՝ լեզուն, որի դեմ պայքարում են, պատմությունը, որի դեմ պայքարում են, եւ հիշողությունը, որի հիմքում եկեղեցին է, ընդ որում՝ անկախ նրանից՝ հավատացյալ ես, թե ոչ։ Ցավոք սրտի նրանց օգնում են եկեղեցականները, որովհետեւ նրանք ձեւ են անում, դա իրենց չի վերաբերում եւ սպասում են, որ մարդիկ կպայքարեն Նիկոլի դեմ, իսկ իրենք չեն պայքարի։ Այդպես չի ստացվելու։ Ժողովուրդը եկեղեցուց ազդակի է սպասում, որովհետեւ եկեղեցին միշտ կանգնել է եւ ղեկավարել է այն շարժումը, որ փրկվի հայ ժողովուրդը»,-ասաց նա:
Մինասյանի խոսքով` սա ազգային ազատագրական պայքար է եւ եկեղեցին պարտավոր է ղեկավարել այն, որովհետեւ մեր հասարակությունը, մեր ժողովուրդն ու պետությունը զավթված է, որովհետեւ օտարերկրյա գործակալական ցանցը տիրել է Հայաստանին։
«Մնացածը լիրիկա է՝ կոպեկ առ կոպեկ, թալա՜ն։ Այո, հետեւում եմ, ոչ մի նոր բան չկա եւ հույս ունեմ որ Առաքելական եկեղեցու ղեկավարությունը՝ բառի լայն իմաստով, հոգեւոր դասը կհասկանա, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ պայմանավորվել անհնար է, եւ կդադարեցնեն Աննա Հակոբյանի հիմնադրամներին մուծվել եւ ուղղակի իրականության հետ հաշվի կնստեն, որպեսզի մենք էլ հասկանանք, որ մենք պայքարում ենք իրար հետ»,-ասաց նա։
Հույս ունեմ, որ եկեղեցու ղեկավարությունը կհասկանա, որ Փաշինյանի հետ պայմանավորվել անհնար է. Միքայել Մինասյան

Никол Пашинян объявил войну Армянской Апостольской церкви.  Об этом сегодня, 12 июля, в своем видео заявил бывший посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян, отвечая на вопросы пользователей.
«Используя результаты более чем 10-летних трудов, что духовенство плохое, коррумпированное, используя в чем-то объективное возмущение людей, он уничтожает церковь. Что еще должен сделать Никол Пашинян, чтобы мы поняли, что он последовательно реализовывает свою программу и заказ своих заказчиков? Вы помните штурм патриаршего покоя? Помните, что случилось с этими людьми? Нет, их не задержали. Им дали посты. Вы помните, как Католикосу всех армян вначале сказали, что он не имеет права иметь телохранителей, так как защищается от народа? Это сказал человек, который сейчас ходит в окружении телохранителей. Они в открытую ненавидят армян, они в открытую заняты развалом государства и общества, потому что создают новую Армению. Да. В этом они честны. В этой новой Армении у проституток больше прав, чем у хороших, законопослушных граждан. В этой новой Армении создается вид нового армянина. У него не должно быть родины, потому что родина армянина новой Армении – это фейсбук, где память длится 24 часа, и самая важная новость – это возвращение Ашота. Такую Армению создает Никол Пашинян. А против церкви он борется, потому что заказчики поняли, что есть три полюса для армянского общества: язык, против которого борются, история, против которой борются и память, в основе которой лежит церковь, независимо от того, верующий ты человек или нет. К сожалению, им помогает духовенство, потому что они притворяются, что это их не касается и ждут, что люди будут бороться с Николом,  они не будут бороться. Так не получится.  Народ ждет сигнала от церкви, потому что церковь всегда стояла и руководила тем движением, которым спасала армянский народ»,  -сказал он.
По словам Минасяна, это народная освободительная борьба, и церковь обязана руководить ею, потому что наше общество, наш народ и государство завоеваны, потому что Армению захватила иностранная шпионская сеть.
«Все остальное лирика: копейка к копейке, грабеж! Да, наблюдаю, ничего нового нет, и я надеюсь, что руководство Армянской Апостольской церкви, в широком смысле этого слова, поймет этот духовный урок, что невозможно договориться с Николом Пашиняном, и они перестанут платить фондам Анны Акопян и просто примут действительность, чтобы и мы поняли, что мы боремся вместе», - сказал он.