Սինգապուրն առաջ է անցել Նոր Զելանդիայից կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում ամենաապահով երկրների վարկանիշում: Այս մասին երեքշաբթի հայնել է The New Zealand Herald-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ի անցկացրած հետազոտությունը:
Հաղորդվում է, որ պատճառը բնակչության շրջանում պատվաստումների բարձր մակարդակն է եւ կորոնավիրուսի տարածման դեմ արդյունավետ պայքարը երկրի ներսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Bloomberg-ի՝ 2020 թվականի նոյեմբեր ամսվա վարկանիշային աղյուսակում Նոր Զելանդիան զբաղեցնում է առաջին տեղը: Սակայն կորոնավիրուսի դեմ ազգային պատվաստումների արշավների մեկնարկից հետո այն զիջեց առաջին տեղը Սինգապուրին, որի բնակչության գրեթե 20 տոկոս արդեն պատվաստվել է:
Վարկանիշում երկրի վիճակը հաշվարկելու հիմնական ցուցանիշներն էին վարակման դեպքերի ընդհանուր թվի, մահացության մակարդակի, հետազոտված մարդկանց թվի եւ պատվաստումների մակարդակի վերաբերյալ տվյալները: Սինգապուրը հավաքել է 79.7 միավոր, իսկ Նոր Զելանդիան՝ 79.6: Ավստրալիան (76.2 միավոր) եւ Իսրայելը (74.9 միավոր) նույնպես առաջատարների շարքում են՝ համապատասխանաբար զբաղեցնելով երրորդ եւ չորրորդ տեղերը:
Ռուսաստանը (60.9 միավոր) այս վարկանիշում 22-րդ տեղում է՝ առաջ անցնելով Պորտուգալիայից եւ Իսպանիայից (երկու երկրներն էլ 59.7 միավոր), ինչպես նաեւ Իռլանդիայից (57.7), Գերմանիայից (54.9 միավոր) եւ Ավստրիայից (542 միավոր): 53 երկիր ընդգրկող վարկանիշը եզրափակում են Արգենտինան (41.4 միավոր), Լեհաստանը (40.6 միավոր) եւ Բրազիլիան (39.1 միավոր):

Сингапур опередил Новую Зеландию в рейтинге самых безопасных стран в период пандемии коронавируса. Об этом во вторник сообщило издание The New Zealand Herald со ссылкой на исследование, проведенное агентством Bloomberg.
По его информации, причиной этого стали высокие темпы вакцинации населения и эффективная борьба с распространением коронавируса внутри страны, передает ТАСС
В рейтинге, составленном агентством Bloomberg в ноябре 2020 года, Новая Зеландия занимала первое место. Однако, после начала национальных кампаний по вакцинации против коронавируса, она уступила первое место Сингапуру, почти 20% населения которого уже получили прививку.
Ключевыми показателями для расчета положения страны в рейтинге стали данные об общем числе заболевших, показателях смертности, количестве протестированных людей и информация о темпах вакцинации. Сингапур набрал 79,7 балла, а Новая Зеландия - 79,6. В число лидеров также попали Австралия (76,2 балла) и Израиль (74,9 балла), занявшие третье и четвертое место соответственно.
Россия (60,9 балла) оказалась на 22-м месте в этом рейтинге, опередив Португалию и Испанию (59,7 балла у обеих стран), а также Ирландию (57,7), Германию (54,9 балла) и Австрию (54,2 балла). Замыкают рейтинг, включающий 53 страны мира, Аргентина (41,4 балла), Польша (40,6 балла) и Бразилия (39,1 балла).